‚Konečně budete moje.‘ Šéf slovenského parlamentu si telefonoval s obžalovanou v případu Kuciakovy vraždy

Šéf slovenského parlamentu a vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko v letech 2013–2016 komunikoval s Alenou Zsuzsovou obžalovanou v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka, žádal od ní fotografie a chtěl se s ní setkat. Policie zajistila zprávy i nahrávky jejich telefonátů při vyšetřování Kuciakovy vraždy.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Slovenské národní strany Andrej Danko

Předseda Slovenské národní strany Andrej Danko | Zdroj: Profimedia

Data získala mezinárodní síť investigativních novinářů OCCRP, která je předala slovenským žurnalistům.

Zsuzsová podle prokuratury objednávku Kuciakovy vraždy od svého známého a dalšího obžalovaného v případu Mariana Kočnera předala prostředníkovi, jenž najal nájemné vrahy.

Slovenský tisk Zsuzsovou již dříve označil za Kočnerovu volavku, která v minulosti navazovala styky s vlivnými lidmi s cílem získat na ně kompromitující materiály. Kvůli komunikaci s ní přišel před rokem o funkci jeden z náměstků slovenského generálního prokurátora.

Slovensko je unavená země, lidé ztrácí víru a to může ovlivnit volby, míní sociolog Vašečka

Číst článek

Během tří zaznamenaných telefonátů Danka se Zsuzsovou, které pocházejí ještě z roku 2016, si oba vykají, hovoří ale neformálně a místy flirtují. Podle nahrávek šéf slovenské sněmovny řekl Zsuzsové, že ji všude líbá a že „konečně budete moje“. Domlouvali si také setkání, ke kterému podle médií ovšem nedošlo.

Blížící se volby

Informace o kontaktech Danka a jiných osob se Zsuzsovou zveřejnila slovenská média již loni v létě. Danko tehdy tvrdil, že Zsuzsovou nikdy neviděl, a jeho mluvčí nyní uvedl, že Danko se se zmíněnou ženou nesetkal. Bližší komentář odmítl i z důvodu blížících se voleb, které Slovensko čekají již za měsíc.

Komunikace mezi Dankem a Zsuzsovou začala podle médií v roce 2013, kdy byl Danko šéfem tehdy ještě neparlamentní SNS. Do sněmovny se strana vrátila po volbách v roce 2016, kdy vstoupila do vlády a Danko se stal šéfem sněmovny.

Na Slovensku došlo k hrozným věcem, lidé chtějí změnu. Volby ale možná skončí patem, říká odborník

Číst článek

V současnosti se preference SNS pohybují jen těsně nad hranicí pěti procent, jejíž zdolání ve volbách je pro stranu podmínkou pro zisk křesel ve slovenském parlamentu (Národní radě).

List Sme napsal, že Zsuzsová osloveným vlivným lidem neposílala své fotografie, ale fotky méně známých ruských modelek, a že za získání kompromitujícího materiálu na své kontakty dostávala od Kočnera peníze.

Před rokem slovenská média informovala, že se Zsuzsovou si vyměňoval zprávy, včetně intimních vzkazů, i někdejší ministr obrany Martin Glváč. Ten loni v listopadu rezignoval na funkci místopředsedy sněmovny za nejsilnější vládní stranu Smer-sociální demokracie poté, co čelil kritice kvůli svým kontaktům s Kočnerem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme