Bosenská Republika Srbská se nebude řídit verdikty Ústavního soudu. Dodik mluví o odtržení

Autonomní část Bosny a Hercegoviny, Republika Srbská, se nadále nebude řídit verdikty ústavního soudu. Rozhodli o tom poslanci Národního shromáždění. Bosenští Srbové tímto a dalšími kroky postupně rozvolňují vazby se státem Bosna a Hercegovina, jehož jsou součástí. Prezident Republiky Srbské Milorad Dodik navíc požaduje zrušení funkce Vysokého představitele.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Republiky srbské Milorad Dodik při příležitosti státního svátku Republiky srbské

Prezident Republiky srbské Milorad Dodik při příležitosti státního svátku Republiky srbské | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Poslanci Republiky srbské tak reagují na změnu pravidel fungování centrálního ústavního soudu. Nelíbí se jim, že na základě této změny by v některých případech soudci z řad bosenských Srbů nemuseli být nutní ke schválení nějakého rozhodnutí. Poslanci Národního shromáždění Republiky Srbské teď chtějí blokovat centrální ústavní soud do chvíle, než se zákon změní.

Výroky bosenskochorvatského válečného zločince vyvolaly pobouření. Vše by prý udělal znovu

Číst článek

Bosna a Hercegovina je stát, ve kterém jsou dvě autonomní entity - Republika Srbská a bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny. Obě entity mají své vlastní zákonodárné orgány, paralelně s nimi ale fungují i centrální instituce - vláda, parlament, tříčlenný prezidentský orgán a právě i ústavní soud. Rozhodnutími celobosenského ústavního soudu se orgány v Republice Srbské de facto neřídí už několik posledních let.

V systému haje nejzásadnější roli Vysoký představitel pro Bosnu a Hercegovinu. Tuto funkci v současnosti vykonává německý politik Christian Schmidt, který disponuje rozsáhlými pravomocemi. Může zavádět, nebo rušit zákony nebo odvolávat politiky, kteří podle něj porušují ústavu.

Právě odvolání Vysokého představitele teď požaduje prezident Republiky Srbské a vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik. Už minulý týden členové Národního shromáždění schválili zákon, který fakticky znamená, že se Republika Srbská přestane řídit rozhodnutími vysokého představitele.

‚Pořád mají strach ze svých sousedů,‘ říká vyšetřovatel z balkánské války. ‚Sebereflexe tam příliš neproběhla‘

Číst článek

Milorad Dodik je prezident Republiky Srbské a bývalý srbský člen celostátního prezidentského orgánu. Před několika lety se o něm mluvilo jako o prozápadním politikovi, který měl být novým, svěžím větrem v bosenskosrbské politice po krvavé válce v devadesátých letech.

V současnosti je Dodik spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina - toho nedávno navštívil v Moskvě. Figuruje taky na sankčním seznamu USA a opakovaně mluví o tom, že by chtěl odtrhnout Republiku Srbskou od zbytku Bosny a Hercegoviny.

Vysoký představitel mnohokrát varoval mezinárodní společenství, že zemi hrozí rozpad. Ten by se podle něj neobešel bez nového konfliktu.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme