Britská vláda chtěla posílat žadatele o azyl do Rwandy, podle soudu je to proti zákonu. Sunak chce bojovat dál

Plán britské vlády na deportaci žadatelů o azyl do Rwandy není podle Nejvyššího soudu v souladu se zákonem. Soud ve středu prohlásil, že posílat žadatele o azyl do Rwandy je riskantní. Premiér Rishi Sunak řekl, že vláda zváží další kroky a že je odhodlaná zastavit plavidla s migranty, uvádí server BBC.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Rishi Sunak

Premiér Sunak prohlásil, že jeho závazek zastavit lodě je neochvějný. | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Soudci rozhodli jednomyslně a dodali, že Odvolávací soud v červnu správně dospěl k závěru, že nedošlo k řádnému posouzení toho, zda je Rwanda bezpečnou zemí pro žadatele o azyl.

Předseda Nejvyššího soudu Robert Reed řekl, že existuje risk, že by Rwanda nezvládla žádosti migrantů o azyl řádně zpracovat a následně by je vypověděla do zemí jejich původu i v případě, že by to pro ně bylo nebezpečné.

Premiér Sunak prohlásil, že jeho závazek zastavit lodě je neochvějný. „Vláda pracuje na nové smlouvě s Rwandou a tu dokončí ve světle dnešního rozsudku. Pokud to bude potřeba, jsem připravený přezkoumat naše vnitrostátní právní rámce,“ řekl Sunak. 

Nový ministr vnitra James Cleverly prohlásil, že vláda má plán. 

„Očekávali jsme tento rozsudek jako možný výsledek a posledních několik měsíců jsme pracovali na plánu, abychom poskytli jistotu, kterou soud požaduje,“ řekl Cleverly a dodal, že Rwanda je připravená a ochotná pomoct. „Toto je africká země plná potenciálu a příslibů.“

Stínová ministryně vnitra Yvette Cooperová prohlásila, že závěry soudu odhalují „naprosté selhání“ premiérovi nejvýznamnější rwandské politiky a také „naprosté selhání premiérova úsudku, který tuto politiku udělal středem“ svého imigračního plánu, informuje server BBC.

Vládní návrh na deportaci migrantů z Británie do Rwandy smetl soud ze stolu. Kabinet se může odvolat

Číst článek

Vládní plán, který byl oznámen v dubnu 2022, měl za cíl posílat hledače azylu do Rwandy, aby získali azyl tam. Pokud by ho tam nezískali, tak by měli možnost požádat o usazení se tam z jiného důvodu nebo požádat o azyl v jiné „bezpečné zemi třetího světa“.

Cílem bylo odradit lidi, kteří by se do Británie chtěli dostat skrz nelegální a nebezpečné cesty, například pomocí malých plavidel. Touto cestou se do Spojeného království dostalo v roce 2022 více než 45 700 lidí, což je zatím nejvyšší zaznamenané číslo, uvádí server BBC

edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme