Patnáct mrtvých, přerušená doprava, statisíce lidí bez proudu. Západní Evropa čelí bouři Ciarán

Prudká bouře Ciarán způsobila v Evropě nejméně 15 mrtvých. V italském Toskánsku, které postihly silné deště a vítr, zemřelo nejméně pět lidí, uvádí místní média. Několik dalších lidí se stále pohřešuje. Tři lidé zahynuli při ztroskotání plachetnice v Portugalsku, které způsobily špatné povětrnostní podmínky, píše agentura AFP. Již dříve dva mrtvé hlásily Francie a Belgie a po jednom mrtvém pak Španělsko, Nizozemsko a Německo.

Londýn/Brusel/Paříž (Aktualizováno: 11:09 3. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouře Ciarán na pobřeží v Belgii

Bouře Ciarán na pobřeží v Belgii | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Mezi oběťmi v Toskánsku jsou podle médií 85letý muž, který byl nalezen mrtvý v zaplaveném přízemí svého domu v Montemurlu poblíž města Prato severně od Florencie, a 84letá žena, která zemřela ve stejné obci, když se pokoušela dostat vodu ze svého domu. Třetí oběť je hlášena z Rosignana poblíž přístavního města Livorno.

Muž zemřel při evakuaci domu s pečovatelskou službou. Mrtví jsou i manželé, jejichž automobil smetl mezi obcemi Lamporecchio a Vinci proud vody a bahna. Jako oběť bouře označuje deník Corriere della Sera i 28letou ženu, která v pátek dopoledne zkolabovala a zemřela. Podle ostatních médiích ale toto úmrtí přímo nesouvisí s bouří.

Tři mrtvé v souvislosti s bouří Ciarán hlásí Portugalsko. Na pláži ve městě Santa Cruz, které se nachází na sever od Lisabonu, ztroskotala kvůli špatným povětrnostním podmínkám plachetnice, která plula pod dánskou vlajkou. Všichni tři členové posádky zemřeli.

Zvlášť silně byla v Toskánsku zasažena provincie Prato na severu turisty vyhledávaného regionu, konkrétně obce Campi Bisenzio, Prato a Quarrata. „Ještě nikdy jsme nezaznamenali během tak mála minut tolik deště,“ napsal na síti X předseda regionální vlády Eugenio Giani, který zároveň v regionu vyhlásil stav nouze.

Při pohledu z ptačí perspektivy vypadá oblast nedaleko Florencie jako jezerní krajina, poznamenala DPA, jejíž přirovnání potvrzují i záběry z dronů. Déšť už sice polevil, ale zásahovým jednotkám při odstraňování následků bouře a pátrání po pohřešovaných komplikuje práci silný vítr.

Hasiči v Toskánsku vyrazili k více než tisícovce zásahů. Místní řeka Bisenzio se vylila z břehů a voda zaplavila několik obcí. Na videích na sociálních sítích je vidět, jak v obci Campi Bisenzio masy vody na ulici odnášejí automobily. Podle italských vědců byly deště ve čtvrtek a dnes nejsilnější v Toskánsku za bezmála 50 let. I dnes odpoledne byly bez proudu desítky tisíc domácností.

Části dálnice A11 byly uzavřeny. Doprava byla v Toskánsku narušena také na železnici, uzavřeny byly školy. V Pise, Pratu, Empoli, Pontedeře a Mugellu proudy vody pronikly i do nemocnic. Úřady už ve čtvrtek večer vyzvaly lidi, aby neopouštěli své domovy. V Livornu musely lodě kvůli větru, jehož rychlost dosahovala až 120 kilometrů za hodinu, zůstat v přístavu. Přerušeno bylo i trajektové spojení s ostrovem Elba.

Zasažen byl také region Benátska, odkud je hlášen jeden pohřešovaný hasič. Úřady varují, že bouře nyní míří na jih Itálie.

Rakouska. Podle agentury APA bylo ráno na 1600 domácností bez elektrického proudu. Ve vesnici Berg im Drautal zasáhl sesuv půdy obytný dům, ale nikdo nebyl zraněn. V obci Feistritz im Rosental nedaleko Klagenfurtu bylo poničeno pět automobilů, když vyvrácené stromy spadly na parkoviště.

Ve Francii bylo v páetk dopoledne podle údajů vlády bez elektřiny ještě více než půl milionu domácností. Nejhůře zasaženy jsou regiony Bretaně a Normandie, kde ve čtvrtek nárazy větru dosahovaly rychlosti až 200 kilometrů za hodinu.

Vyvrácené stromy tu nadále blokují železniční tratě a trolejové vedení. Celkově se zranilo na 47 lidí. Kvůli silnému větru letiště v Amsterodamu zrušilo na 200 letů, uvedla agentura AFP. Ve Španělsku pak bouře způsobila silný požár, který vedl k evakuaci 800 lidí.

Ve Francii by podle listu Le Parisien mohly celkové škody vyšplhat na 370 až 480 milionů eur (zhruba devět až 12 miliard korun).

Magdaléna Fajtová, Julie Šafová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme