Francie vyzývá umělce k přerušení spolupráce se trojicí zemí Afriky. Tvůrci proti tomu protestují

Francie stále více omezuje styky s africkými státy, v nichž vojenské junty v uplynulých měsících provedly převraty. Francouzské aerolinky v pátek potvrdily, že i nadále nebudou létat do Burkiny Faso, Mali ani Nigeru. Francouzské ministerstvo kultury navíc podle deníku Le Monde nařídilo přerušit veškeré kulturní projekty s těmito státy. Proti tomu protestuje umělecká scéna ve Francii.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu pučistů v Nigeru

Demonstrace na podporu pučistů v Nigeru | Zdroj: Profimedia

Francouzský syndikát uměleckých a kulturních společností upozorňuje na dopis, který rozeslalo vedení regionálních kanceláří francouzského ministerstvo kultury ve spolupráci s francouzským ministerstvem zahraničí.

V dopise, který byl adresovaným různým kulturním institucím, například divadelním scénám, se píše, že je potřeba až do odvolání pozastavit veškerou kulturní spolupráci se třemi africkými státy. Konkrétně jde o Mali, Niger a Burkinu Faso.

Nařízení požaduje pozastavení nejen spolupráce na úrovni státní, ale i s umělci z těchto afrických zemí.

Macron, Putin i džihádisté. Africký ‚pás převratů‘ roste, nově kvůli vzpouře bratrance

Číst článek

Také ale požaduje pozastavení veškeré finanční podpory projektů vzniklých ve spolupráci s těmito zeměmi, a to jak ze strany francouzských institucí, tak i ze strany různých asociací.

Místopředseda národního syndikátu těchto uměleckých a kulturních společností Bruno Lobé deníku Le Monde řekl, že se ještě ze strany státu nesetkal s tak silným nařízením. Podle něj filozofie Francie vždycky bylo udržovat kontakt i s umělci ze zemí, se kterými je Francie ve sporu.

Porovnával to dokonce i se situací po invazi Ruska na Ukrajinu, kdy podle něj stále panuje přesvědčení, že je potřeba i nadále podporovat ruské umělce, protože to nejsou reprezentanti Vladimira Putina.

Teď představitel francouzského syndikátu nerozumí tomu, jaký je v této věci rozdíl mezi ruskými umělci a umělci z Nigeru, Burkiny nebo Mali.

Reakce vlády

Francouzská ministryně kultury Rima Abdul-Malaková v pátek v rádiu RTL odmítla, že by Francie nechtěla přijímat umělce z těchto afrických států.

Niger otevřel vzdušný prostor. Vojenská junta chce vést ‚národní dialog‘ s okolními státy

Číst článek

Podle ní nepřichází v úvahu, že by Francie zastavila tuto spolupráci. Připustila ale, že v těchto zemích už není možné vydávat francouzská víza. Všichni umělci z těchto zemí, kteří už ale víza mají, podle ní budou moci do Francie přijet a budou v ní moci pracovat.

K aféře se vyjádřil také francouzský prezident Emmanuel Macron. I podle něj i Francie bude nadále přijímat umělce z těchto afrických států.

Upozornil ale, že například v Mali pučisté zakázali financování francouzských organizací a zase v Burkině Faso prý vzbouřenci zapalovali francouzské kulturní instituty. Podle něj je tedy otázka spolupráce i otázkou bezpečnostní.

To se týká i Nigeru, kde vojenská junta v Nigeru požaduje stažení francouzských vojáků a hrozila i vyhoštěním francouzského velvyslance.

Stažení vojáků z Nigeru

Francie dlouhodobě odmítá autoritu vojenské junty pučistů, kteří v Nigeru svrhli prezidenta Mohameda Bazouma. Podle zdrojů deníku Le Monde ale francouzské ministerstvo obrany začíná uvažovat o podmínkách možného stažení z Nigeru.

Převrat v Nigeru se nese na protifrancouzské vlně, čehož šikovně využívá Rusko, vysvětluje odborník

Číst článek

Francie má podle Le Monde v zemi zhruba 1500 vojáků na třech základnách. Tyto základny a tito francouzští vojáci jsou pro vládu v Paříži velmi důležití, protože Francie musela stáhnout už své vojáky z Mali a z Burkiny. V tomto smyslu je pro ně tedy Niger klíčový.

Navíc podle deníku Le Monde je teď francouzská vláda v bezvýchodné situaci, kdy zvažuje stažení vojenských sil, ale nechce tímto způsobem přiznat autoritu vojenské junty, která stažení francouzských vojáků požaduje.

Navíc se toto odehrává ve velmi napjaté situaci, kdy proti Francii protestují v Nigeru davy lidí, ve špatné bezpečnostní situaci a v situaci, kdy pučisté a vojenská junta požadují a hrozí vyhoštěním francouzského velvyslance.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme