Japonská vláda vypustí vodu z Fukušimy do moře. Jižní Korea se obává dopadů na životní prostředí

Japonsko oznámilo, že kontaminovanou vodu ze zásobníků u jaderné elektrárny Fukušima vypustí do oceánu. Začne s tím za dva roky, přičemž vodu nejdříve přefiltruje a očistí od škodlivých látek. Vypuštění se podle agentury Reuters týká skoro 1,3 milionu tun vody, která se i po odstavení elektrárny používá k ochlazování jejích reaktorů. Podle Tokia je krok nezbytně nutný, okolní státy ale protestují.

Tokio (Aktualizováno: 8:36 13. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál jaderné elektrárny Fukušima. V dolní části jsou zásobníky na kontaminovanou vodu

Areál jaderné elektrárny Fukušima. V dolní části jsou zásobníky na kontaminovanou vodu | Foto: Kyodo | Zdroj: Reuters

Voda se ukládá do více než tisíce obřích zásobníků v okolí elektrárny, denně jí však přibývá asi 170 tun. Japonský premiér Jošihide Suga oznámil, že kdyby se nezačalo připravovat vypuštění vody, kapacita zásobníků by do roka došla.

Jadernou elektrárnu Fukušima poškodilo další zemětřesení. Ve dvou reaktorech poklesla chladicí voda

Číst článek

Vše by mělo začít napřesrok a trvat deset let. Japonsko záměr oznámilo tři měsíce před začátkem olympijských her v Tokiu, přeložených z loňského roku na letošní léto. Vláda už v roce 2013 ujišťovala, že situace ve Fukušimě na hry v Tokiu nebude mít žádný vliv.

Nejdřív filtrace

Voda se bude před vypuštěním do oceánu filtrovat. Proces by z ní podle japonské vlády měl odstranit všechny radioaktivní izotopy s výjimkou tritia, tedy radioaktivního izotopu vodíku, který od vody prakticky nelze oddělit.

Hladina radiace by však měla být po filtraci hluboko pod normou Mezinárodní organizace pro jadernou bezpečnost. Speciální komise spočítala, že vypuštění veškeré vody do oceánu by zvedlo roční dávku radiace o 0,81 microsievertu. To je méně, než kolik by se do okolí uvolnilo vypařováním. Japonci přitom ročně běžně dostanou dávku 2100 microsievrtů.

Provozovatel Fukušimy varování před tsunami neignoroval, rozhodl soud. Manažery zprostil viny

Číst článek

Kabinet zdůraznil, že podobně filtrovaná kontaminovaná voda se zcela běžně vypouští i z dalších jaderných elektráren jinde ve světě. Stejně jako jinde ve světě bude i tento proces pod dohledem Mezinárodní agentury pro jadernou bezpečnost.

Jaderná elektrárna ve Fukušimě je odstavená po nehodě, kterou v roce 2011 způsobilo silné zemětřesení a následná přívalová vlna poškodila reaktory. Při neštěstí zemřelo 19 tisíc lidí a radioaktivní zamoření bylo nejhorším jaderným neštěstím od výbuchu v Černobylu v roce 1986.

Reakce? Odsouzení i pochopení

Čínské ministerstvo zahraničí japonský plán označilo za „extrémně nezodpovědný“ a vyhradilo si právo na další reakce.

Jižní Koreu a Tchaj-wan plán Japonska znepokojil. Tchaj-wan od Tokia také požaduje víc informací a varoval, že bude vypouštění kontaminované vody sám bedlivě monitorovat vlastním měřeními radioaktivity i dalších případných škodlivých látek.

Japonská vláda před zveřejněním plánu jednala i se zástupci japonských rybářů. Podle nich bude mít vypuštění vody katastrofální dopad na jejich odvětví. Krok odsoudila i organizace Greenpeace, podle které to porušuje námořní právo i lidská práva obecně.

Reagovalo i americké ministerstvo zahraničí, podle kterého Japonsko jedná transparentně a podle jemu dostupných informací i v souladu s globálními standardy jaderné bezpečnosti.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme