Znovu protesty. Izrael se chystá na další demonstrace proti justiční reformě, stále víc lidí zvažuje emigraci

V Izraeli se znovu schází oponenti vlády k pouličním protestům. Po pondělním schválení sporného zákona Knesetem slíbili organizátoři eskalaci demonstrací. Zákon je první částí reformy, která má omezit pravomoc soudů ve prospěch vlády. Izraelská média také mluví o rostoucím zájmu o emigraci z Izraele po schválení justiční reformy.

Od stálého zpravodaje Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástup protestujících s izraelskými vlajkami se táhl několik kilometrů

Ve čtvrtek chystají organizátoři protesty ve všech větších izraelských městech (ilustrační foto) | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Protesty se chystají ve větších městech, tak jako tomu bylo v uplynulých 30 týdnech. Tentokrát je to poprvé od schválení toho zákona, kdy lidé protesty svolávají. Jestli ale budou tak masivní jako předtím, není jasné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Izraelci se zajímají o občanství a pasy evropských zemí. Podle průzkumu tamních médií chce víc než čtvrtina obyvatel země emigrovat. Může za to údajně vládní justiční reforma, proti které od začátku roku protestují statisíce lidí.

Například v Tel Avivu se chystají protestovat až ve čtvrtek večer, protože je zde židovský svátek Tiš’a be-av. Organizátoři nechtějí být vůči věřícím neslušní.

Svátek má pro odpůrce vlády symboliku – Židé si totiž připomínají zkázu druhého chrámu, kterou způsobilo tehdejší rozdělení a znesváření Židů. Mnozí nyní upozorňují, že by mohli Židé dopadnout stejně jako tehdy, a že by tentokrát mohli přijít o svůj stát.

Některé průzkumy tvrdí, že více než čtvrtina Izraelců chce zemi opustit. V rámci protestů mnozí lidé, hlavně z mladších ročníků, zmínili, že pokud půjde Izrael tímto směrem, nebudou se v zemi cítit dobře a budou uvažovat o odchodu do zahraničí.

Boom žádostí

Podle průzkumu uvažuje o odchodu z Izraele 28 procent respondentů. Průzkum proběhl krátce po pondělním hlasování Knesetu.

Izraelský deník Ha‘arec odkazuje na firmy, které zařizují víza, pobyty a papírování ohledně případného zařízení občanství v cizích zemích. Ty hlásí, že po pondělním hlasování nastal boom žádostí o informace, jak se k cizímu občanství dostat. Ožily také skupiny na sociálních sítích, které jsou na podobná témata zaměřené.

Lidmi momentálně velmi cloumají emoce, což může podobné průzkumy ovlivnit. Je ale také možné, že sekulárně smýšlejícím Izraelcům dochází, že demografický vývoj je neúprosný a že se v zemi postupně dostávají do role menšiny, když populace nábožensky založených Izraelců neustále roste.

Izrael směřuje k občanské válce, bojí se expremiér Olmert. V zemi probíhají celodenní stávky

Číst článek

Současná vláda podle nich zastupuje „ty druhé“ a zároveň mění pravidla demokratické hry ve svůj prospěch. Pocit zoufalství tak v sekulární části izraelské populace sílí.

Tito Izraelci by jednoznačně nejraději zamířili na Západ. Buď tedy do zemí Evropské unie, protože chápou, že občanství kterékoliv členské země je vstupenkou do Evropy. V průzkumech se nejčastěji uvádí země jako Německo, Rakousko, Řecko nebo Portugalsko.

Velice často se zmiňuje také Kanada, která má velmi liberální přístup k migraci ze zámoří.

Nikdo moc nepochybuje o tom, že bude vláda Benjamina Netanjahua v justiční reformě pokračovat. Komentátoři se shodují na tom, že vláda zvolila ohledně této reformy takzvanou salámovou metodu, kdy veřejnosti dávkuje jednotlivé zákony postupně tak, aby se nakonec jednou Izraelci probudili a celá reforma byla de facto na světě.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme