Izraelský parlament schválil kontroverzní soudní reformu. Omezí pravomoci nejvyššího soudu

Izraelský parlament v pondělí schválil kontroverzní zákon, který omezuje pravomoci nejvyššího soudu ve prospěch vlády. Pro zákon hlasovalo 64 poslanců; proti nebyl nikdo, protože opoziční zákonodárci na protest opustili jednací sál. Informovaly o tom tiskové agentury a izraelská média.

Aktualizováno Tel Aviv (Aktualizováno: 15:49 24. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští zákonodárci na plénu Knesetu, kde o návrhu zákona hlasovali

Izraelští zákonodárci na plénu Knesetu, kde o návrhu zákona hlasovali | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Opozice podá proti přijetí zákona žalobu k nejvyššímu soud. „Už v úterý ráno podáme žalobu k nejvyššímu soudu proti jednostrannému zrušení demokratického charakteru státu Izrael,“ řekl šéf opozice Jair Lapid, kterého citoval zpravodajský server Haarec.

‚V takové zemi nebudu schopný žít.‘ Odpůrci izraelské justiční reformy se bojí ztráty demokracie

Číst článek

Vyzval zároveň vojenské záložníky, kteří se připojili k protestu, aby vyčkali a nechali nejvyšší soud, aby věc projednal. „Nepřestávejte sloužit, nepoškozujte akceschopnost a připravenost izraelských ozbrojených sil, dokud nebudeme vědět, jaké bude rozhodnutí,“ dodal Lapid.

Také izraelská nevládní organizace Hnutí za kvalitní vládu oznámila, že podá odvolání k nejvyššímu soudu s odůvodněním, že v pondělí schválený zákon de facto eliminuje soudní moc a měl by být soudem zrušen. 

Před parlamentem demonstruje asi 20 000 lidí, kteří skandují: „Nikdy se nevzdáme,“ a izraelský odborový svaz Histadrut chystá schůzku s dalšími odborovými skupinami, aby projednal možnost generální stávky. Očekává se, že schválení zákona vyvolá další vlnu hromadných protestů, které v zemi pokračují už od letošního ledna.

Schválený zákon je klíčovou částí kontroverzní vládní soudní reformy. Jeho cílem je omezit pravomoc nejvyššího soudu zrušit určité rozhodnutí vlády tím, že je označí za nepřiměřené.
„Učinili jsme první krok v historickém procesu nápravy soudního systému v zemi,“ prohlásil po hlasování ministr spravedlnosti Jariv Levin.

Otázky a odpovědi: Proč se v Izraeli konají masové protesty a koho ohrožuje reforma soudnictví?

Číst článek

Pro zákon nakonec podle izraelských médií hlasoval i ministr obrany Joav Gallant, který se do poslední chvíle pokoušel jednat o kompromisním řešení. Krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir řekl, že přijetí zákona je „dobrou zprávou pro celý Izrael, který bude od teď o trochu demokratičtější“. Podle jeho slov je to ovšem jen začátek a je třeba schválit i zbytek reformy.

Podle opozice a protestujících reforma omezuje izraelskou demokracii. Podle některých je motivovaná i osobními pohnutkami premiéra Benjamina Netanjahua, který je souzen kvůli korupci.

V koaliční vládě, jež vznikla loni v prosinci, jsou i krajně pravicové a ultraortodoxní strany, které podle opozice chtějí oslabení pravomocí nejvyššího soudu využít k vlastním cílům, včetně legalizace rozšiřování židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme