Analytik: Pokud se tažení na Moskvu ukáže jako skutečné povstání, Putin Prigožinovi neodpustí

Ruský premiér Michail Mišustin v pondělí uvedl, že celá země musí po tažení wagnerovců na Moskvu zůstat jednotná. Jevgenij Prigožin se v pondělí opět přihlásil a telegramu popřel, že by se snažil svrhnout současné vedení v Kremlu. „Alexandr Lukašenko vycítil šanci. V očích Rusů po vyjednávání stoupnul,“ říká Radiožurnálu bezpečnostní analytik běloruského původu Andrej Poleščuk.

Rozhovor Minsk/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jevgenij Prigožin opouští Rostov na Donu

Jevgenij Prigožin opouští Rostov na Donu | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Jak na vás působil nejnovější vzkaz šéfa wagnerovců? Byl smířlivější či vstřícnější?
Působil smířlivěji než v předchozích týdnech či měsících. Sice si neodpustil kritiku vedení ruské obrany, tak jako to dělal v minulosti, Šojgua ani Gerasimova ale nejmenoval. Ve svém vystoupení se snažil prokázat, že to s Ruskem myslí dobře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s bezpečnostním analytikem Andrejem Poleščukem.

Prigožin také uvedl, že mu běloruské úřady nabízejí cesty pro další působení wagnerovců v této zemi. Co tím může myslet?
Těžko říct. Wagnerovci dlouhou dobu působili i v Africe, konkrétně v zemích jako Středoafrická republika nebo Mali, působili i na Blízkém východě v Sýrii. Mluví se o tom, že wagnerovci mají na Ukrajině obrovské ztráty.

Institut pro studium války v pondělí uvedl, že z 25 tisíc wagnerovců, o kterých Prigožin mluví jako o svých vojácích, je jich nyní pouze 8000. Ti se potenciálně mohou přesunout do Běloruska, v pondělí totiž vyšla zpráva, že by se zde měl pro ně vytvořit tábor.

Z audio záznamu není jasné, kde se aktuálně Prigožin nachází. Může už být v Bělorusku?
Objevily se zprávy, že se možná nachází v Minsku. Nicméně na povrch nevyplynulo nic, co by tomu nasvědčovalo.

Jak v tom figuruje běloruský prezident Lukašenko? List The New York Times například napsal, že velkým vítězem střetu je právě diktátor ze sousedství. Souhlasíte s tím?
Za vítězství bych to úplně nepovažoval. Lukašenko působil jako prostředník i v rusko-ukrajinské válce v roce 2014, kdy se v Bělorusku podepsaly tzv. minské dohody. Putin se na Lukašenka v sobotu obrátil, stejně jako se obrátil i na kazašského prezidenta Tokajeva. Ten ho odmítl s tím, že jde o vnitřní záležitost Ruska.

Prigožin získal dohodou s Moskvou život, Putin čas na výměnu plínek, hodnotí generál v záloze Macko

Číst článek

Lukašenko ale zřejmě vycítil šanci, jak stoupnout v očích Kremlu. Navíc se s Prigožinem zná. Šéf wagnerovců mluvil v nahrávce o Lukašenkovi pouze jednou a to ve smyslu, že běloruský prezident nabídl pomocnou ruku jemu i wagnerovcům. Lukašenko tak v očích Rusů zřejmě stoupnul.

Co by případný přesun Prigožina a části jeho jednotek do Běloruska mohlo znamenat pro Lukašenkův režim?
Myslím, že půjde o konsolidaci sil wagnerovců a jejich zregenerování, protože jejich pobyt v Rusku by zřejmě nebyl úplně bezpečný. Nemyslím si, že by Wagnerovu skupinu Rusové využili k dalšímu útoku na severu Ukrajiny, o čemž se momentálně také mluví. Je otázkou, co se tím vlastně všechno sleduje. Já myslím, že půjde hlavně o konsolidaci sil.

Na sociálních sítích koluje pasáž z rozhovoru Vladimira Putina s propagandistou Kiseljovem. Šéf Kremlu tam pronese, že je schopen odpouštět vše až na jednu věc – zradu. Je možné, aby Putin Prigožinovi odpustil?
Pokud se to ukáže jako skutečné povstání, tak si myslím, že mu neodpustí.

Tomáš Pancíř, ara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme