Koronavirus v Jižní Americe: V Argentině vyhlásili celostátní karanténu, Haiti hlásí první dva nakažené

Kvůli šíření nového typu koronaviru vydala Argentina nařízení, kterým omezila volný pohyb svých obyvatel. Brazílie zakázala vstup občanům některých zemí postižených koronavirem, a to včetně členských zemí Evropské unie. V zemích Jižní Ameriky a Karibiku roste počet nakažených i obětí nemoci COVID-19. První dva nakažené v pátek oznámilo Haiti, první tři mrtvé ohlásilo Peru. V Chile kvůli pandemii odložili referendum o nové ústavě.

Buenos Aires/Brasília/Lima Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilci reagují na první případ koronaviru

Brazílie má více než 600 potvrzených případů a sedm obětí nemoci COVID-19 | Zdroj: Reuters

V Argentině nemohou lidé na základě rozhodnutí prezidenta Alberta Fernándeze až do konce března opouštět až na určité výjimky své domovy. Povoleny jsou vycházky za účelem nákupu potravin a léků. Ze zákazu vycházení jsou vyjmuty také některé profese, jako jsou lékaři a další zdravotníci, policisté, prodavači v obchodech a lékárníci či zaměstnanci logistických firem.

Koronavirus usmrtil přes 10 000 lidí. Česko je stále bez obětí, nakažených má 833, čtyři uzdravení

Číst článek

V ulicích argentinských měst budou hlídkovat policisté, kteří budou celostátní karanténu vymáhat. Cílem je podle Fernándeze jako jinde ve světě zpomalit šíření nákazy. V Argentině se potvrdilo 128 případů nákazy koronavirem. Tři lidé nemoci COVID-19, již virus způsobuje, podlehlo.

Už na počátku týdne Argentina zavřela své hranice, zrušila na dva týdny výuku na školách a vyzvala obyvatele, aby dobrovolně zůstali doma.

Koronavirus v Brazílii

Brazilský stát Rio de Janeiro oznámil, že uzavře kvůli koronaviru od soboty nejméně na dva týdny své pláže, bary a restaurace. Dekret, který vydal místní guvernér, navíc ruší pozemní, letecké i lodní spojení s těmi brazilskými státy, ve kterých se už potvrdil nejméně jeden případ nákazy. Brazílie má více než 600 potvrzených případů a sedm obětí nemoci COVID-19.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro v projevu zveřejněném na facebooku uvedl, že za tři až čtyři měsíce očekává vrchol epidemie ve své zemi. K normálnímu chodu se podle něj Brazílie vrátí nejdříve za šest až sedm měsíců. Ve snaze zabránit šíření koronaviru Brazílie zakázala vstup občanům Evropské unie, Číny, Japonska, Austrálie, Malajsie a Jižní Koreje.

Nákaza se šíří i v dalších zemích Jižní Ameriky a Karibiku. První dva případy se potvrdily na Haiti, které je nejchudší zemi západní polokoule. Místní vláda následně přijala přísná opatření: vyhlásila nouzový stav, zavřela školy, univerzity a náboženské objekty, zakázala shromažďování skupin nad deset lidí a vyhlásila zákaz vycházení od osmi hodin večer do pěti ráno. Pozemní hranice s Dominikánskou republikou, přístavy i letiště na Haiti zůstanou otevřené jen pro nákladní dopravu.

Hygiena je problém

Agentura Reuters upozornila, že jedním z hlavních preventivních opatření proti šíření koronaviru je pravidelné mytí rukou. Většina obyvatel Haiti přitom nemá přístup k tekoucí vodě. Cholera, která v ostrovní zemi vypukla v roce 2010, si vyžádala 10 tisíc životů.

První tři oběti nemoci z koronaviru oznámilo Peru. V andské zemi, kde od středy platí zákaz vycházení, už mají 234 infikovaných.

V sousedním Chile se rozhodli odložit kvůli pandemii referendum o nové ústavě, které bylo plánováno na 26. dubna. Nový termín lidového hlasování stanovili zákonodárci na 25. října. Za změny v současné ústavě od druhé poloviny loňského roku Chilané masově demonstrovali.

V Uruguayi už mají 79 nakažených. Téměř polovina lidí, u kterých se nákaza potvrdila, se nedávno zúčastnila svatby v metropoli Montevideu. Na tu dorazila i žena, která se nakazila ve Španělsku koronavirem. Podle agentury AFP v Uruguayi nyní čelí útokům a diskriminaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme