Gangy na Haiti ovládají odhadem asi 80 procent hlavního města, pod kontrolou mají i další oblasti a klíčové silnice, které spojují sever a jih země. Ztěžují distribuci potravin a humanitární pomoci.
Rozhodnutí organizace je reakcí na událost z pátečního odpoledne, kdy ozbrojení muži vnikli do nemocnice, z operačního sálu vyzvedli postřeleného muže a zabili ho střelou do hlavy.
V karibské zemi opět vypukla cholera. Na Haiti je navíc nedostatek paliva, na kterém je chod zdravotnictví závislý. Navíc je palivo potřebné i pro přísun pitné vody.
Tíživá životní situace nutí Haiťany a Dominikánce využít služeb pašeráků a vydat se na nebezpečnou cestu. V přeplněných lodích, bez jídla, pití a záchranných vest.
Prezident Moïse byl zastřelen loni 7. července ve své soukromé rezidenci na předměstí haitské metropole Port-au-Prince. V souvislosti s atentátem bylo zatčeno přes 40 podezřelých.
Útok obnovil obavy o bezpečnost představitelů této karibské země, která se od loňského červencového atentátu na prezidenta Jovenela Moïseho zmítá v politickém chaosu.
Podle agentury byla na místě v době výbuchu asi stovka lidí. Podle agentur EFE a AP se snažili z havarovaného vozu odčerpat pohonné hmoty. Kromě 50 obětí jsou do nemocnic rozváženi i další zranění.
„Usilujeme o propuštění bez zaplacení výkupného. To je první krok. Přiznejme si upřímně, že když jim dáme požadované peníze, tak je použijí na další zbraně a munici,“ uvedl ministr Quitel.
Násilí a únosy nejsou v této chudé karibské zemi neobvyklé, i místní úřady ale překvapilo, že tentokrát jde o tak velkou skupinu. V posledních dvou měsících navíc frekvence únosů na Haiti zesílila.
Americký prezident Joe Biden se vyjádřil po mezinárodní vlně kritiky k postupu úřadů proti migrantům z tábora na jihu Texasu a uvedl, že na sebe v tomto směru bere zodpovědnost.
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP.
V nemocnicích zůstavají i nezranění lidé. Jsou bez střechy nad hlavou a nemají kam jít. Kvůli tomu nemocnice postrádají lůžka. Někteří zůstávají na jejich dvorech. Chybí i pitná voda.
Sobotní zemětřesení o síle 7,2 stupně bylo v Americe druhé nejtragičtější za posledních 20 let, větší katastrofu zažilo Haiti v lednu 2010, kdy po otřesech zemřelo na 230 tisíc lidí.
Experti budou součástí mezinárodního Vyhodnocovacího a koordinačního týmu Evropské unie (EUCPT), který je složen ze 14 expertů mimo jiné z Francie, Německa, Španělska i dalších zemí Evropské unie.
Bilance se od pondělí zvýšila o pět stovek obětí, záchranáři ale dál pokračují v prohledávání trosek budov. Poškozených nebo zničených domů je přitom na 60 000.
Zemětřesení v sobotu udeřilo kolem 08.30 místního času, přičemž ohnisko bylo v hloubce asi deseti kilometrů a epicentrum poblíž města Les Cayes, asi 150 kilometrů západně od metropole Port-au-Prince.
Úřady uvedly, že zničeno bylo 949 domů, sedm kostelů, dva hotely a tři školy. Dalších 732 domů, jedno vězení, tři zdravotnická centra a sedm škol jsou poškozené.
Policie vydala zatykač na bývalou soudkyni nejvyššího soudu Wendelle Thélotovou, kterou Moïse letos začátkem roku odvolal. V poutech skončil i šéf prezidentské ochranky Jean Laguel Civil.
Vdova po prezidentovi, Martine Moïseová, která byla při atentátu rovněž zraněna, se pohřbu účastnila se svými třemi dětmi a měla americkou ochranku. Vraždu znovu označila za zradu a zbabělé spiknutí.
Moïse před smrtí údajně volal ještě známému policistovi ze zásahové jednotky. „Potřebuji tvou pomoc. Jde mi o život. Přijeď rychle, přijeď a zachraň mi život,“ žádal naléhavě prezident.
Setkání, kde se plánovala budoucnost Haiti bez zavražděného prezidenta, svolával 63letý Christian Emmanuel Sanon, který chtěl Moïseho nahradit. Údajně věřil, že ho k prezidentské funkci pověřil Bůh.
Jedná se o třiašedesátiletého Christiana Emmanuela Sanona. V domě, kde žil, nalezli policisté, mimo jiné, zbraně a munici. Atentátníci obvinění z vraždy prezidenta dělali Sanonovi ochranku.
Podle agentury Reuters haitská policie není schopna aktivity kriminálních gangů potlačit. Zločinecké skupiny mají často lepší vybavení než pořádkové síly.
Nejmenovaný vysoce postavený představitel americké administrativy podle agentury Reuters reagoval vyjádřením, že USA aktuálně poskytnutí vojenské pomoci neplánují.