Vrchní prokurátor mezinárodního trestního soudu vyzval Izrael a Hamás k dodržování práva

Vrchní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v neděli vyzval Izrael a palestinské radikální hnutí Hamás, aby v pokračující válce respektovaly mezinárodní právo. Zdůraznil, že je zapotřebí do Pásma Gazy, které čelí blokádě, zajistit přísun humanitární pomoci, píše agentura Reuters.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prokurátor Mezinárodního trestního soudu Karim Khan hovoří v rozhovoru pro agenturu Reuters o násilí v Izraeli a na okupovaných palestinských územích v Haagu

Vrchní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v neděli vyzval Izrael a palestinské radikální hnutí Hamás, aby v pokračující válce respektovaly mezinárodní právo | Foto: Piroschka van de Wouw | Zdroj: Reuters

Podle agentury AFP Khan v závěru své návštěvy Izraele a okupovaného Západního břehu Jordánu také řekl, že ICC zintenzivní své snahy vyšetřovat možné válečné zločiny spáchané během téměř dva měsíce trvajícího konfliktu.

Hamás 7. října zaútočil na Izrael, zabil 1200 lidí a zajal 240 rukojmích. Izrael vzápětí zahájil rozsáhlou ofenzivu v Pásmu Gazy ve snaze Hamás, který toto území ovládá, porazit. Podle nedělních údajů ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, které ovládá Hamás  zemřelo v důsledku izraelského bombardování a pozemní operace více než 15 500 lidí, převážně civilistů.¨

Khan zdůraznil, že jeho návštěva neměla „vyšetřovací charakter“, ale poznamenal, že měl možnost hovořit s oběťmi na obou stranách konfliktu. „Věrohodná obvinění z válečných zločinů během tohoto konfliktu musí být nezávisle prozkoumána a vyšetřena,“ řekl Khan po čtyřdenní návštěvě míst útoku ze 7. října a Palestinské autonomie na okupovaném Západním břehu Jordánu.

„Civilisté musí mít přístup k základním potravinám, vodě a zoufale potřebnému zdravotnickému materiálu, a to bez dalšího prodlení,“ řekl s odkazem na situaci v Pásmu Gazy. Hamás ovšem tuto pomoc nesmí zneužívat.

„Všichni aktéři musí dodržovat mezinárodní humanitární právo. Pokud tak nečiníte, nestěžujte si, když můj úřad bude povinen jednat,“ řekl.

Khan nabídl Izraeli pomoc při vyšetřování zločinů spáchaných Hamásem během útoků ze 7. října, přestože země není členem ICC a jurisdikci soudu neuznává.

„Útoky proti nevinným izraelským civilistům představují jedny z nejzávažnějších mezinárodních zločinů, které šokují svědomí lidstva, tedy zločinů, k jejichž řešení byl Mezinárodní trestní soud zřízen,“ řekl Khan. Zároveň vyzval Izrael, aby během své operace dělal vše pro ochranu civilistů v Pásmu Gazy a aby zastavil útoky izraelských osadníků na Palestince na Západním břehu Jordánu.

Válka Izraele a Hamásu: Naděje umírá jako poslední, ale strany musí dodržet podmínky, říká analytik

Číst článek

Po útocích ze 7. října Khan prohlásil, že ICC má jurisdikci k vyšetřování případných válečných zločinů spáchaných bojovníky Hamásu v Izraeli a Izraelci v Pásmu Gazy. V roce 2021 senát soudců ICC rozhodl, že tribunál může soudit případné válečné zločiny spáchané na palestinských územích, čímž se otevřela cesta k vyšetřování možných zločinů Izraelců a Palestinců kvůli skutkům v Pásmu Gazy, na okupovaném Západním břehu i ve východním Jeruzalémě.

ICC je první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Za dvě desítky let své působnosti zahájil vyšetřování zločinů spáchaných ve Středoafrické republice, Demokratické republice Kongo, Keni, Libyi, Pobřeží slonoviny, Ugandě či Venezuele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme