Maďarská opozice chce schůzi ke vstupu Švédska do NATO. Podle šéfa parlamentu nejde o naléhavou věc

Maďarské opoziční strany předložily v pondělí návrh na svolání mimořádné schůze parlamentu, kde by zákonodárci ratifikovali vstup Švédska do NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na opoziční poslance. Maďarsko je poslední alianční zemí, která ještě vstup Švédska do NATO neschválila; jako předposlední tak minulý týden učinil turecký parlament.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka NATO

Švédský vstup vyžaduje souhlas všech 31 členských států NATO (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Maďarský parlament, kde má většinu vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, aktuálně nezasedá a sejít se má až na konci února.

Předseda parlamentu László Kövér minulý týden uvedl, že ratifikace švédského vstupu do aliance není naléhavou záležitostí. Naznačil, že pokusy opozice o svolání mimořádného zasedání pravděpodobně ztroskotají.

Turecký parlament schválil vstup Švédska do NATO, ratifikaci dokončí Erdogan

Číst článek

Švédský vstup vyžaduje souhlas všech 31 členských států NATO. Dosud byla za největší překážku v tomto procesu pokládána Ankara, stejně jako předtím v případě rozšíření aliance o Finsko.

Orbán, který má přátelské vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, minulý týden na sociální síti X po telefonátu s šéfem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem znovu ujistil, že Maďarsko vstup Švédska do NATO podporuje a že poslance vyzve ke schválení švédského vstupu při nejbližší příležitosti.

Spor kvůli terorismu

Tradičně neutrální Švédsko podalo žádost o vstup do aliance společně s Finskem v květnu 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Většina členských států schválila vstup obou zemí již v roce 2022 nebo na začátku roku 2023.

Finskou žádost Turecko schválilo na začátku loňského roku a země se stala členem NATO na začátku dubna.

Vstup Švédska ale Turecko blokovalo kvůli svým výhradám k tomu, jak Stockholm postupuje vůči organizacím, které Ankara považuje za teroristické, jako jsou například kurdské milice YPG či Strana kurdských pracujících (PKK).

Švédsko proto zpřísnilo své protiteroristické zákony. Maďarský parlament s ratifikací otálí podle všeho i kvůli kritice od některých švédských politiků na adresu Budapešti, která se týká zhoršování stavu demokracie v Maďarsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme