OSN žádá po Mezinárodním soudním dvoru vyjádření k okupaci palestinských území

Valné shromáždění OSN požádalo Mezinárodní soudní dvůr (ICJ), aby vyjádřil svůj postoj k právním důsledkům izraelské okupace palestinských území. Pro rezoluci s tímto požadavkem se vyslovilo 87 zemí, proti hlasovalo 26 zemí včetně Izraele a Spojených států. Dalších 53 zemí se hlasování zdrželo. Palestinci výsledek hlasování přivítali jako vítězství, napsala agentura Reuters.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valné shromáždění OSN (ilustrační foto) | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Izrael během války v roce 1967 obsadil východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy, tedy oblasti, ve kterých Palestinci usilují o vytvoření nezávislého státu. V roce 2005 stáhl Izrael své vojáky a osadníky z Pásma Gazy, avšak stále udržuje území pod blokádou s odvoláním na obavy o bezpečnost.

Mezinárodní soudní dvůr sídlící v Haagu je nejvyšším soudem OSN, který řeší spory mezi státy. Jeho rozhodnutí jsou závazná, ačkoli soud nemá žádné prostředky, aby jejich dodržování prosazoval.

„Žádný mezinárodní orgán nemůže rozhodnout, že židovský národ je okupantem ve své vlastní zemi. Jakékoliv rozhodnutí soudního orgánu, který má svůj mandát od morálně zruinované a zpolitizované OSN, je zcela nelegitimní,“ uvedl po hlasování izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan.

Izraelský expremiér Jair Lapid, kterého ve čtvrtek ve funkci nahradil Benjamin Netanjahu, minulý měsíc vyzýval světové vůdce, aby se proti této rezoluci postavili. Tvrdil, že řešení této záležitosti u soudu by „pouze hrálo do karet extremistům“.

Palestinský velvyslanec při OSN Rijád Mansúr upozornil, že hlasování se konalo den po složení přísahy nové izraelské vlády, která slibuje rozšiřování izraelských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. „Bez ohledu na vaše dnešní hlasování věříme, že pokud věříte v mezinárodní právo a mír, podpoříte rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora a postavíte se proti této izraelské vládě,“ prohlásil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme