Rezoluce OSN vyzývá k humanitárnímu příměří mezi Izraelem a Hamásem. Česko hlasovalo proti

Valné shromáždění OSN v pátek přijalo rezoluci vyzývající k humanitárnímu příměří ve válce mezi teroristickým hnutím Hamás a Izraelem. Text navržený Jordánskem a dalšími arabskými zeměmi získal podporu 120 zemí, 45 se zdrželo hlasování. Izrael, Spojené státy a dalších 12 zemí včetně Česka, Rakouska, Maďarska a Chorvatska hlasovalo proti, uvedla agentura Reuters. Rezoluce Valného shromáždění OSN nejsou sice závazné, ale jsou silně symbolické.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimořádné mimořádné zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku

Mimořádné mimořádné zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Páteční rezoluce je podle agentury AP první společnou reakcí OSN na konflikt, který propukl 7. října. Kanada navrhovala, aby text obsahoval jednoznačné odsouzení teroristických útoků Hamásu a žádal okamžité propuštění rukojmích. Její návrh ale neuspěl.

Gaza čelí rozsáhlému ostřelování. Následovat budou pozemní výpady, řekl mluvčí izraelské armády

Číst článek

Mimořádné Valné shromáždění začalo v New Yorku ve čtvrtek. Jedním z důvodů pro jeho svolání byla neschopnost Rady bezpečnosti OSN shodnout se na znění rezoluce o nezbytnosti humanitárního příměří, uvedla agentura DPA.

Rusko a Čína ve středu v Radě bezpečnosti vetovaly americký návrh rezoluce, o týden dříve USA vetovaly brazilský návrh.

Nový konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás vypukl v sobotu 7. října, když palestinští ozbrojenci zaútočili na jihu Izraele, což si podle izraelských úřadů vyžádalo přes 1400 mrtvých.

Útočníci navíc unesli podle izraelské armády přes 220 lidí. Izrael v odvetě zahájil vzdušné údery na Pásmo Gazy, kde podle palestinských úřadů přišlo o život přes 7300 lidí. Celá oblast je pod izraelskou blokádou. Pásmo Gazy a jeho úřady ovládá od roku 2007 Hamás.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme