Ruské zemědělství je v ohrožení. Země nemá dostatek paliv pro sklizeň i setbu, plánuje omezit jejich vývoz

Nedostatek pohonných hmot v Rusku by mohl narušit podzimní sklizeň i setbu. Uvedl to ve středu ruský ministr zemědělství Dmitrij Patrušev. Zároveň vyzval k pozastavení vývozu ropných produktů, informovala agentura Interfax.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice Lukoilu v Rusku

Čerpací stanice Lukoilu v Rusku | Foto: Eremeychuk Leonid/Alamy | Zdroj: Profimedia

Rusko, které patří mezi největší producenty ropy na světě, nyní v některých částech země čelí nedostatku pohonných hmot potřebných ke sklizni. Podle zdrojů z odvětví, na které se odvolává agentura Reuters, by se v příštích měsících situace mohla ještě zhoršit.

Podle obchodníků zasáhla ruský trh s pohonnými hmotami kombinace negativních faktorů, které zahrnují údržbářské práce v rafineriích, problémy na železnici a slabý kurz rublu, jenž podporuje vývoz pohonných hmot.

‚V zásadě se o tom uvažuje.‘ Rusko řeší kvóty na vývoz ropných produktů, chce stabilizovat ceny benzinu

Číst článek

Rusko se v posledních měsících snaží problémy s nedostatkem benzinu a nafty řešit a uvažuje o exportních restrikcích jako o poslední možnosti k odvrácení vážné krize na trhu s palivy. Ta by byla pro Kreml nepříjemná vzhledem k blížícím se prezidentským volbám.

„Máme už problémy s dostupností pohonných hmot. Teď přestaneme sklízet a nezasejeme ozimé plodiny. Bude to katastrofa,“ uvedl Patrušev. „Možná je načase přechodně zastavit vývoz ropných produktů, dokud nestabilizujeme situaci na domácím trhu,“ dodal.

Náměstek ruského ministra energetiky Pavel Sorokin podle agentury Interfax uvedl, že vládě a prezidentskému úřadu už byl zaslán návrh nařízení, které povoluje vývoz ropných produktů pouze producentům pohonných hmot.

Vyjádřil naději, že nařízení, které by mělo zastavit takzvaný šedý vývoz pohonných hmot, bude vydáno v nejbližších dnech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme