Svět čelí záplavě plastu. Omezit množství odpadu recyklací se nedaří, je tedy třeba zredukovat produkci

Svět čelí záplavě plastového odpadu. OSN chystá dohodu, která by měla pomoci problém řešit. Rostou ale obavy, že výrobci plastů a společnosti produkující spotřební zboží by mohli ovlivnit její konečnou podobu. Americká rozhlasová stanice NPR ve svém článku rozebírá vliv fosilního průmyslu na vyjednávání o nové dohodě.

Svět ve dvaceti minutách Keňa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plasty, PET lahve (lustrační foto)

Svět čelí záplavě plastového odpadu. OSN chystá dohodu, která by měla pomoci problém řešit. Rostou ale obavy, že výrobci plastů a společnosti produkující spotřební zboží by mohli ovlivnit její konečnou podobu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Plastový odpad je všudypřítomný. Každoročně ho na skládkách a v místech, jako jsou oceány, řeky a pobřeží, skončí přibližně 400 milionů tun. Tento týden se v Keni sešli delegáti z přibližně sto padesáti zemí, aby jednali o podrobnostech smlouvy, která má pomoci řešit celosvětový problém znečištění plastem. Jednání se snaží ovlivnit i externí skupiny, včetně obhájců veřejného zdraví, aktivistů za lidská práva, ekologů a také představitelů ropného a plynárenského průmyslu.

Zálohování PET lahví? Zbytečné, míní Drahovzal. Bude méně odpadků v přírodě, namítá Surý

Číst článek

Mezi skupinami, které se snaží jednání ovlivnit, jsou velcí hráči tohoto odvětví. Patří sem některé z největších světových ropných a plynárenských společností, jako jsou ExxonMobil, Chevron nebo francouzská TotalEnergies.

U vyjednávacího stolu sedí také významné země produkující ropu, jako je Saúdská Arábie, Rusko a Čína. Všichni prosazují podobné poselství, totiž že problém znečištění plastem lze vyřešit recyklací, nikoliv výrazným omezením výroby nových plastů.

Recyklace nefunguje

Dlouholeté výzkumy ale ukazují, že se recyklací nedaří omezit množství plastového odpadu. Snížení produkce nových plastů je „nezbytným předpokladem“ k tomu, aby se znečištění dostalo pod kontrolu, tvrdí Carsten Wachholz, který pracuje v Nadaci Ellen MacArthurové a spoluvede Koalici podnikatelů za globální dohodu o plastech.

Průmysl fosilních paliv má bohaté zkušenosti se zpomalováním ekologických opatření. V 90. letech 20. století usiloval o to, aby Spojené státy neratifikovaly Kjótský protokol, což je mezinárodní smlouva o snížení klimatického znečištění. Na loňském klimatickém summitu v Egyptě se země dohodly na zmírněné verzi konečné dohody poté, co státy produkující ropu a zemní plyn odmítly výzvy k postupnému ukončení využívání fosilních paliv.

Povinné zálohování PET lahví a plechovek? Vedení mnoha měst a obcí chystanou novelu zákona kritizuje

Číst článek

Výzvou při podobných jednáních je navrhnout plán, který by účinně snížil množství plastového odpadu, a zároveň by se na něm podílely všechny zúčastněné země. Jak podotýká Wachholtz, nejhorším scénářem je, že některé státy produkující ropu a plyn řeknou, že návrh je natolik odlišný od jejich zájmů, že ho nepodpoří.

Spojené státy byly v roce 2022 největším světovým producentem ropy a zemního plynu. Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo, aby recyklace hrála významnou roli v chystané dohodě o plastech, jinak hrozí, že smlouva padne. „Dokument, který by se spoléhal pouze na omezení produkce, by mohl snížit účast na budoucí dohodě i ambice smlouvy, a tím ohrozit pokrok směrem k našemu společnému cíli, kterým je řešení znečištění plasty,“ uvedl mluvčí ministerstva.

Produkce plastů se ztrojnásobí

Plasty se prolínají všemi aspekty moderního života, od obalů na potraviny po zdravotnické prostředky, od cigaretových nedopalků po jednorázové pleny. Produkce plastů se do roku 2060 ztrojnásobí, zatímco množství odpadu, které se vyhazuje do životního prostředí, dál roste, dodává NPR.

Ropné a plynárenské společnosti považují petrochemický sektor, do kterého patří i plasty, za klíčový pro své hospodářské výsledky. S rostoucí oblibou technologií šetrných ke klimatu, jako jsou elektromobily, bude ropný a plynárenský sektor brzy čelit klesající poptávce po produktech, jako je benzin a nafta, jejichž využívání má dosáhnout vrcholu koncem tohoto desetiletí.

Vratné PET lahve jsou už za dveřmi. Očekávaná výše zálohy je čtyři koruny za jednu, říká ministr Hladík

Číst článek

Podle výzkumné a poradenské společnosti Wood Mackenzie bude poptávka po petrochemických výrobcích z ropy a zemního plynu ještě několik let stoupat. Vysokou poptávku udržuje zejména rostoucí výroba petrochemikálií.

To je jeden z hlavních důvodů, proč má průmysl fosilních paliv velký zájem na výsledku jednání. Pokud země přistoupí na velké omezení výroby plastů, může to znamenat úder pro budoucí zisky tohoto odvětví.

Ropné a plynárenské společnosti se po desetiletí oháněly recyklací jako řešením problému plastového odpadu. Ukazuje se ale, že věděly, že recyklace z ekonomického hlediska nedává smysl a že nezabrání hromadění odpadu na skládkách a v životním prostředí. Výroba nových plastů je totiž mnohonásobně levnější, než sběr a zpracování starého materiálu. Navzdory dlouholetým reklamním kampaním a snahám měst a obcí se navíc celosvětově recykluje méně než 10 procent plastového odpadu, uzavírá NPR.

Alžběta Jurčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme