Už za dva roky by mohlo mít Česko vratné PET lahve. Nesešlapané by je mohli všichni vracet zálohované například v supermarketech anebo na jiných sběrných místech.
Popelnice v bytových domech nebo u rodinných domů pojmou navíc i kovy. To má zjednodušit třídění, navíc Pražské služby na základě toho ušetří asi 20 milionů korun ročně.
Výrobní linku chce firma postavit v areálu poblíž hlavního vlakového nádraží. Původně měla linka stát v nedalekých Biskupicích, proti tomu ale protestovali místní.
Společnost Carthamus plánuje v Přísečné rozšířit areál energobloku. V novém kotli by spalovala až 80 tisíc tun odpadu ročně. Má jít o tuhá alternativní paliva.
Problém je v tom, že je hora pro každého snadno přístupná. Na stanici Gogome, pátou z celkových deseti, se podle CNN dostane 90 procent všech návštěvníků hory, vede tam totiž silnice.
V Česku organizace zabývající se tříděním odpadu uvádějí, že elektronické cigarety je možné vrátit v místě nákupu, odnést na sběrný dvůr nebo vyhodit do červených kontejnerů na elektronický odpad.
Radnice chce znovuzavedením poplatku zejména snížit finanční zátěž města. Ročně totiž svozové firmě zaplatí okolo 45 milionů korun. A do několika let to může být více.
Oblast kontrolují také hasiči. Místo prohlédli bezpilotními prostředky s termokamerou. V případě požáru jsou zde podle nich složité podmínky pro zásah.
Manželé Dolanovi začali odpadky uklízet během svého tříletého pobytu v Barceloně, kde ve volném čase čistili pláže. Pokračovali s tím i při dalších cestách, při kterých se snažili o šíření osvěty.
Požár haly s nebezpečným odpadem v Zelené Hoře ukázal, jak rozsáhlým problémem skládky s nebezpečným odpadem v Polsku jsou. Nachází se například v Nowem Miszewu, Łaniętě, Wołominu a tak dále.
„Vlákna azbestu pronikají dýchacím ústrojím do plic, kde se mohou zabodávat a způsobit i rakovinu – hlavně při opakovaném kontaktu. Problém je, že k otravě nedochází akutně,“ říká expertka Straková.
Cílem zkoušek je vyvinout takové nádoby, které by člověk mohl snadno obsluhovat, ale do kterých by se volně žijící medvědi nedostali a nemohli v nich shánět snadnou „kořist“.
Ministerstvo životního prostředí se snaží do roku 2029 recyklovat 90 procent PET lahví. Dosáhnout toho chce pomocí zákona, který umožní zálohování PET lahví.
Navrhované zvýšení horní hranice poplatku za odpad předkladatelé zdůvodňovali inflací, růstem cen energií nebo plateb za skládkování. Horní limit u ročního poplatku měl vzrůst o 600 na 1800 korun.
Na rozdíl od organického materiálu, který se rozloží maximálně za pár let, plasty zůstávají a živočichové tak mají ve volném oceánu příležitost na plastu přežít a rozmnožovat se.
Za rok zachránili 18 tisíc porcí jídel, denně to činí 66 obědů. A předali je charitám. „To je obrovské množství, když si vezmete, že by ty porce skončily v koši,“ říká manažerka projektu Zachraň oběd.
V sobotu probíhá opět sbírka pro potravinové banky. Darovat můžete cokoliv. „Řekla bych, že jsou lidé ekologicky vyspělejší,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Věra Doušová.
V popelnicích na komunální odpad stále končí příliš mnoho zbytků potravin. Zatímco řetězce a restaurace by ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) trestal, domácnosti by chtěl k lepšímu třídění motivovat.
Už několik let vyráží sbírat přebytky dobrovolníci z neziskové organizace Zachraň jídlo. Její zakladatelka upozorňuje, že o skutečném množství potravinového odpadu máme v Česku jen mlhavé povědomí.