Plastové lahve, domácí spotřebiče i části aut. Odpadky v bosenské řece ohrožují lidi i cestovní ruch

Návštěvníky jinak malebného historického města Višegrad ve východní Bosně přivítá ze všeho nejdříve pohled na obrovskou skládku odpadu, která vznikla v tmavě tyrkysových vodách kaňonu řeky Driny. Tuny plovoucích odpadků, převážně plastových lahví, ohrožují místní ekonomiku založenou na cestovním ruchu a panují také obavy z dopadu na lidské zdraví, napsala agentura Reuters.

Višegrad (Bosna) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní elektrárna ve Višegradu vybudovala před 20 lety provizorní bariéru z prázdných ropných barelů, která má chránit přehradu před odpadky unášenými řekou.

„Je tam asi 5000 metrů krychlových různého druhu odpadu,“ říká Dejan Furtula z višegradského občanského sdružení Eko Centar a ukazuje na záplavu odpadků v řece. „Přichází to ze všech stran a tento výjev se bohužel opakuje každý rok,“ dodává.

Odpad, v němž se občas vyskytnou také domácí spotřebiče, podle Furtuly unášejí přítoky Driny, když v nich po přívalových deštích nebo tání sněhu stoupne hladina vody a zaplaví místní skládky.

Návštěvníky jinak malebného historického města Višegrad ve východní Bosně přivítá ze všeho nejdříve pohled na obrovskou skládku odpadu, která vznikla v tmavě tyrkysových vodách kaňonu řeky Driny | Foto: Amel Emric | Zdroj: Reuters

Zdrojnice Driny pramení v Černé Hoře, přičemž jeden z hlavních přítoků, řeka Lim, protéká také Srbskem.

„V řece Drině najdete doslova vše, na co si vzpomenete (...) mrtvá zvířata, zdravotnický odpad, části aut,“ říká Furtula. „Jsme jakousi regionální skládkou odpadu, protože tento odpad neprodukují obyvatelé Višegradu, ale obyvatelé žijící na horním toku řeky,“ dodává.

Hora Fudži se topí v odpadcích, denně ji zdolávají tisíce turistů. Hrozí jí vyřazení ze seznamu UNESCO

Číst článek

Podle něj toxický odpad ohrožuje křehkou ekologickou rovnováhu řeky a při svém spalování také vzduch, který musí obyvatelé a návštěvníci Višegradu dýchat.

„Je to velká katastrofa a ostuda pro nás všechny, ukazujeme světu špatný obraz,“ říká Furtula s tím, že podle ekologů je řeka patrně zamořena také těžkými kovy. Letos má být proveden důkladný rozbor.

Majitelé a zaměstnanci hotelů a restaurací ve Višegradu - známém mostem z dob Osmanské říše, který proslavil jugoslávský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Ivo Andrić - si také stěžují, že skládka škodí cestovnímu ruchu.

„Turisté si všimnou nejdřív odpadků v Drině a negativně to komentují - to ovlivňuje jak cestovní ruch, tak lidi, kteří zde žijí,“ říká Dijana Rajičová, recepční hotelu Andričev Konak.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme