‚Umění, nebo život?‘ Ekologické aktivistky vychrstly na van Goghův obraz slunečnic rajčatovou polévku

Ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) v pátek v londýnské Národní galerii vychrstly na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku. Obě ženy později zatkla policie. Obraz podle galerie chránilo sklo, takže nebyl poničen, mírně byl však poškozen rám. Ve večerních hodinách, zhruba šest hodin po incidentu, galerie oznámila, že obraz vyčistila a opět už visí na svém místě.

Londýn (Aktualizováno: 20:55 14. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě ženy přišly do místnosti, kde byl obraz vystaven, v 11.00 místního času (12.0 SELČ) a vychrstly na něj dvě plechovky rajčatové polévky. Záběry incidentu byly zachyceny na videu. V okamžiku, kdy ženy polily obraz polévkou, je slyšet křik šokovaných návštěvníků a muže, který volá ostrahu.

Následně si ženy přilepily ruku ke zdi a podle Sky News zakřičely: „Co má větší hodnotu? Umění, nebo život?“ Aktivistka zmínila také krizi životních nákladů a miliony rodin, kterým je zima a mají hlad, ale „nemohou si dovolit ohřát ani plechovku polévky“. 

Akvarel za 35,9 milionu dolarů. Van Goghova malba se v New Yorku prodala za rekordní částku

Číst článek

Cena obrazu z roku 1888 je podle britské stanice odhadována na 72,5 milionu liber (přes dvě miliardy Kč). Agentura Reuters píše, že jde o jednu z pěti verzí obrazu, které jsou vystaveny ve světových muzeích a galeriích.

Policie na twitteru oznámila, že obě aktivistky zatkla. Slunečnice v londýnské Národní galerii jsou jednou z pěti v erzí obrazu, které visí ve světových galeriích a muzeích. Van Gogh slunečnicových maleb vytvořil mezi lety 1888 a 1889 celkem sedm. Umělec je namaloval jako dekorace do svého francouzského domu v Arles před návštěvou svého přítele a malíře Paula Gaugina. 

Aktivisté skupiny Just Stop Oil v posledních dnech blokovali silnice v okolí parlamentu. Policie minulou neděli uvedla, že po víkendových protestech ekologických skupin bylo zatčeno více než 100 lidí, píše agentura Reuters.

Před třemi měsíci aktivisté ze stejné skupiny v londýnské Národní galerii přilepili na obraz Vůz na seno (The Hay Wain) z roku 1821 od anglického malíře Johna Constablea listy papíru, na nichž byla vyobrazena „apokalyptická vize budoucnosti“. Poté se každý z nich přilepil k rámu vystaveného díla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme