Rok od útoku u baru Tepláreň: přibývá nenávistných výroků proti LGBT+. Fico odmítá ‚genderové ideologie‘

Slovensko ve čtvrtek vzpomíná na Juraje Vankuliče a Matúše Horvátha - oběti teroristického útoku na gaybar Tepláreň. Přesně před rokem je v Zámocké ulici v Bratislavě zastřelil devatenáctiletý zradikalizovaný muž. Podle vyšetřovatelů měl na seznamu možných cílů například i tehdejšího premiéra Eduarda Hegera. První teroristický útok v historii Slovenskem otřásl.

Od stálého zpravodaje Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Bratislavě se ve čtvrtek chystá několik pietních akcí a koncertů. Na Zámocké budou hrát kapely, kromě nich vystoupí s proslovem také majitel Teplárně Roman Samotný nebo Radka Trokšiarová, která útok jako jediná přežila. Promluví také premiér Ludovít Ódor.

Pieta se koná rovněž na Filozofické fakultě Univerzity Komenského, kterou navštěvoval Matúš Horváth. Další akce jsou i v rámci festivalu Slovenská Tepláreň, který vznikl po útoku. 

‚Pro všechny, všechny, všechny.‘ Vatikán jedná o otevřenějším přístupu k LGBTQI+ lidem a ženám

Číst článek

Přibývá nenávistných výroků

Slovensko zároveň reflektuje, kam se za ten rok od útoku posunulo. „Je několikanásobně více nenávistných zpráv, projevů, různých výroků a vyhrožování LGBT skupině, které vidíme například na sociálních sítích. A horší je ještě, že jsme se stali terčem politické kampaně,“ komentuje majitel baru Tepláreň Roman Samotný.

Samotný dále zkonstatoval, že mnohé politické strany zneužívají LGBT lidi na rozdělování společnosti. Kvůli vlivu politiků a dezinformací se podle Samotného velká skupina Slováků LGBT skupiny opravdu bojí, zatímco LGBT lidé se zase bojí o svou bezpečnost. Solidarita, která po útoku přišla, prý byla obrovská, ale ne dostatečně, aby Slovensko změnila v zemi, jež respektuje všechny své občany.

LGBT lidé po útoku vyzvali politiky, aby změnili zákony, zajistili větší ochranu sexuálním menšinám a přiznali jim práva, která mají ostatní občané. Po vraždě vznikla iniciativa Ide nám o život, ta sepsala petici s pěti hlavními požadavky a podepsalo ji 33 000 tisíc lidí, předali ji vládě a parlamentu.

‚Nenávist vůči queer lidem pramení z nevědomosti,‘ věří 64letá žena z Bratislavy. Její syn žije s partnerem

Číst článek

Žádali například efektivnější regulaci nenávistných projevů na internetu nebo registrovaná partnerství pro stejnopohlavní páry. O zavedení registrovaných partnerství se v nějaké formě pokusila vláda i opozice, ale žádný návrh se nepodařilo prosadit. Petice také žádala o konec povinných sterilizací pro transsexuály, ale ani to nakonec neprošlo. Po roce tak organizátoři petice zhodnotili, že žádný z pěti hlavních požadavků splněn nebyl.

Ficův boj proti transsexuálům

Na vývoj postavení LGBT lidí na Slovensku bude mít vliv i následné vedení země. Lídři budoucí trojkoalice ve středu podepsali memorandum o spolupráci – Robert Fico pak mluvil o prioritách budoucí vlády. A mezi ně zařadil i boj proti transsexuálním lidem: „Dámy a pánové, říkám jasně – odmítáme tyto rodové ideologie a dobrodružství. Chceme návrat zdravého rozumu.“

Fico to zmínil po boku témat jako špatný stav veřejných finance nebo klesání životní úrovně občanů. Proti tzv. genderové ideologii se vymezuje i nejmenší koaliční partner – strana SNS a její předseda Andrej Danko, takže jedna z hlavních organizací bojující za práva sexuálních menšin Inakosť žádný posun k rovnoprávnosti neočekává a prý se bude spíš snažit bránit ta stávající.

Ladislav Novák, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme