S potenciálním průlomem na Ukrajině může Rusku pomoci Čína. Kremlu pomáhá se satelity i sítí 5G

Rusko navyšuje spolupráci s Čínou v oblasti 5G sítí a satelitních systémů, vychází to z reportu londýnského bezpečnostního think-tanku Royal United Services Institute (RUSI). Tyto technologie mohou vést k vojenským průlomům na Ukrajině díky podpoře, kterou nabízejí pro již existující zbraně a vojenské systémy, varují experti.

Londýn/Moskva/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelity jsou i příjemci radiových vln

S potenciálním průlomem na Ukrajině může Rusku pomoci Čína. Kremlu pomáhá se satelity i sítí 5G (ilustrační foto) | Zdroj: NASA

Peking dlouhodobě tvrdí, že Rusku neprodává zbraně, Západ ho ale opakovaně nařknul z toho, že se podílí na přenosu technologií, které jsou ve válce Rusku přínosné. Čínské společnosti mají do Ruska tajně prodávat třeba „lovecké zbraně“ nebo například drony.

Český telekomunikační úřad nepodepsal dokument k bezpečnosti 5G sítí, který sám vymyslel

Číst článek

Drony a pokročilé technologie jsou ve válce zásadní například v získávání informací nebo při leteckých útocích, potřebují ale stálé připojení a geoprostorové informace, které nejrychleji poskytují právě sítě 5G a satelitní zařízení. Čína tak podle reportu RUSI nabízí Kremlu potenciální cestu pro vojenský průlom na Ukrajině.

Rusko-čínská spolupráce v oblasti moderních technologií v posledních letech vyústila například v sérii dohod mezi čínskou společností Huawei a ruskými firmami MTS a Beeline, které jsou, jak připomíná Rádio Svobodná Evropa, na kanadském sankčním seznamu kvůli jejich propojení s ruským vojenskoprůmyslovým komplexem.

Síť 5G

Síť 5G je standardní technologie pro mobilní sítě, která umožňuje rychlejší přenos dat než její předchůdce 4G. Podle reportu RUSI má potenciál změnit válečné pole díky zlepšení sledování vojenských předmětů, rychlejšímu zpracovávání velkých datasetů v reálném čase nebo napřílkad zrychlení komunikace.

Huawei je světovým lídrem v technologii 5G, o bezpečnosti využívání výrobků firmy se ale dlouhodobě vede debata. Například německé ministerstvo vnitra minulý rok podle China Observers in Central and Eastern Europe znovu rozpohybovalo tuto diskuzi rozsáhlým vyšetřováním bezpečnosti využívání zařízení a technologií Huawei a následným doporučením jejich používání omezit kvůli možnému přístupu Číny k citlivým informacím skrze výrobky a technologie této značky. 

Satelity a navigační systémy

Využití 5G sítí ve válce zatím čelí vnitřním překážkám v Rusku, analytik RUSI Jack Crawford pro Rádio Svobodná Evropa ale uvedl, že síť 5G má potenciál stát se v blízké budoucnosti prioritou Kremlu.

Spolupráce v oblasti satelitních zařízení mezi Ruskem a Čínou fungují delší dobu. A Moskva například v roce 2022 zintenzivnila spolupráci ruských a čínských společností, které se zabývají satelitním monitorováním a vývojem potřebného softwaru.

Satelitní technologie sbírají obrazová a terénní data nebo informace o počasí. Ve válce tak například zlepšují logistiku, monitorují přesuny jednotek a zvyšují přesnost určování cílů. 

Írán vyslal tři satelity na oběžnou dráhu. Zařízení budou testovat komunikační technologie

Číst článek

Kromě toho se také například posiluje propojení ruského navigačního systému GLONASS s jeho čínským ekvivalentem Beidou. Na základě dohod z roku 2018 a 2022 vyrostly v Rusku tři čínské monitorovací stanice a v Číně naopak tři ruské.

Čínská zařízení vyrostla ve městě Obninsk asi sto kilometrů od Moskvy, v Irkutsku na Sibiři a ve městě Petropavlovsk-Kamčatskij na ruském Dálném východě. Podle RUSI je již nyní znatelné, že se díky stanici v Obninsku, která je nejblíže Ukrajině, zpřesnily ruské raketové a dronové útoky.

Report RUSI navazuje svým obsahem na nedávný vývoj ve Spojených státech, které ve svém seznamu sankcí z 23. února uvádí i několik čínských firem, které umožňují Rusku obcházet již existující sankce a poskytují mu podporu ve válečném úsilí.

kma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme