Slídili doma i za hranicemi. Uniklé dokumenty ukazují, jak Čína využívá nestátní hackerské skupiny

Čína využívá ke kyberšpionáži i soukromé hackerské společnosti. Vyplývá to z uniklých dokumentů, o kterých informuje The New York Times. Cílem operací měly být zejména asijské země, konkrétně například Jižní Korea, Tchaj-wan, Hongkong, Malajsie, Nepál, Myanmar nebo Indie. Podle amerických představitelů měla ale kampaň cílit i na americkou vládu a infrastrukturu.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strana vybírá 200 nejdůležitějších politiků na příštích pět let včetně prezidenta.

Čínský režim využíval služeb hackerské společnosti I-Soon ke kyber-špionáži (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podle dokumentů zveřejněných před osmi dny Čína využívá služby hackerské společnosti I-Soon alespoň osm let. Obracení se na soukromé dodavatele hackerských služeb je praxe, na kterou spoléhá například i Rusko a Írán, Čína se tedy díky tomuto úniku řadí ve špionážní činnosti mezi ně.

Dokumenty zahrnují údajnou korespondenci mezi zaměstnanci, seznam cílů a nástroje pro kybernetické útoky. Experti se shodují, že uniklé informace působí autenticky. I proto by analýza tohoto úniku informací podle odborníků mohla přinést nové poznatky o tom, jak prakticky dodavatelé spolupracují s čínskou vládou při provádění kybernetické špionáže.

Data zahraničních vlád

Terčem širokosáhlého kyberšpionážních operací měly být zejména asijské země. Podle amerických představitelů měla ale kampaň cílit i na americkou vládu a infrastrukturu.

Čína odsoudila spisovatele k smrti. Obvinila ho ze špionáže, v minulosti opakovaně kritizoval vládu

Číst článek

Společnost I-Soon a díky ní i čínský režim měly mít přístup k datům těchto vlád a několika společností v jejich zemích. Firma poskytovala své služby hned několika čínským vládním orgánům a údajně fungovala jako jejich hackerské centrum.

Příkladem uniklých informací je například seznam cestujících vietnamské aerolinky spolu s jejich doklady, zaměstnáními a cílovými destinacemi.

Hlavní analytik společnosti Mandiant Intelligence společnosti Google John Hultquist vysvětlil pro The New York Times, že je firma součástí ekosystému dodavatelů, který má vazby na čínskou vlasteneckou hackerskou scénu. „Ta se rozvinula před dvaceti lety a od té doby se stala legální,“ uvedl.

Na míru čínskému režimu

V domácím prostředí tyto operace sledovaly aktivity etnických menšin a internetových sázkařských společností, ale také aktivistů kritických vůči čínské vládě.

Microsoft oznámil, že do jeho systém pronikli ruští hackeři. ‚Ukradli jen malé procento účtů,‘ tvrdí firma

Číst článek

Společnost I-Soon používala nástroj vytvořený k nabourávání outlookových e-mailových účtů. Dále disponovala technologii, která údajně  dokáže obejít 95 procent antivirových systémů na windowsových počítačích.

Zároveň firma zmiňuje úspěšné vyvinutí technologie, která dokáže monitorovat veřejné mínění na sociálních sítích v Číně. Její další technologický nástroj cílil na získávání kontaktních údajů a dalších identifikačních informací ze sítě X.

Tato technologie je významná například v případě čínských aktivistů a vládních kritiků, kteří na síť X přidávají příspěvky z anonymních účtů. V minulosti je tak čínské bezpečnostní složky dokázaly identifikovat a následně jim vyhrožovat, aby smazali příliš kritické či jinak závadné příspěvky.

Klára Malinovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme