Nárůst nelegální migrace na Slovensku se stává tématem voleb. Premiér varuje před štvavou kampaní

Slovensko zaznamenalo zvýšený počet uprchlíků. Do země přicházejí přes Maďarsko po takzvané balkánské trase s úmyslem pokračovat dál na západ. Většina zadržených tvrdí, že přišla ze Sýrie. Měsíc před parlamentními volbami se tématu chopili i slovenští politici. Policie jim vzkázala, aby nezneužívali těžkou situaci lidí prchajících před válkou a nešířili dezinformace. V souvislosti s migranty prý zatím neevidují spáchání žádného trestného činu.

Od stálého zpravodaje Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchytný tábor pro uprchlíky ve Veľkém Krtíši

Záchytný tábor pro uprchlíky ve Veľkém Krtíši | Zdroj: Profimedia

Za letošních osm měsíců přišlo na Slovensko nelegálně přes 24 tisíc lidí, přičemž za celý minulý rok to nebyla ani polovina. Premiér Ľudovít Ódor potvrdil, že během léta počty narostly, ale zdůraznil, že běženci Slovenskem jen procházejí. Úřady je přesto musí registrovat.

Prchalovi se na Slovensku nedaří. Nabízí virtuální témata, která voliče moc nezajímají, říká marketér

Číst článek

Vláda se snaží, aby situace co nejméně dopadala na občany, a tak příslušné úřady přesouvá z měst na periferie mimo obce, kde se v dočasných stanovištích vyřizuje administrativa. Země podle Ódora začíná mít kapacitní starosti a hledá další policisty z jiných regionů, které je možné přesunout k hranicím.

Okresní město Veľký Krtíš už vyhlásilo mimořádnou situaci, krizový štáb se sejde tento týden také v Nových Zámcích. Při kontrolách se podařilo objevit i dva teroristy, které policie odhalila porovnáním jejich totožnosti s evropskými databázemi. Slovenské složky prý v této oblasti spolupracují jak s Interpolem, tak americkou FBI.

Ochrana hranic

Policejní prezident Štefan Hamran odmítl návrhy na uzavření slovensko-maďarské hranice, slovenská policie na to prý nemá prostředky a kapacity. Hranice má na délku 650 kilometrů a Hamran připomněl loňskou snahu Česka chránit hranici se Slovenskem, která je o skoro dvě třetiny kratší, a přesto na tom podle něj česká policie „vykrvácela“.

Co dál s dohodou Unie a Tuniska? ‚Tunis odmítá vytvářet záchytné tábory migrantů,‘ říká velvyslanec

Číst článek

Policejní prezident upřednostňuje silnější kontroly na vnějších Schengenských hranicích, opatření v zemích původu a také mezinárodní systematickou spolupráci.

Jednou z cest je intenzivnější kooperace s maďarskou policií. Minulý týden Hamran podepsal dohodu, podle které budou slovenští příslušníci nově smět pomáhat kolegům na maďarském území také jinde, než jen v příhraničním pásmu.

Budapešť ale čelí kritice, že propouští zadržené převaděče a že nedostatečně chrání vnitřní hranice. Prezidentka Zuzana Čaputová v pondělí řekla, že uprchlíci z Maďarska přicházejí bez jakýchkoli problémů a chce o tom brzy mluvit s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou.

Politické téma

Hlavní souboj slovenských voleb: zradikalizovaný matador Fico stojí proti nezkušeným progresivcům

Číst článek

Téma rezonuje i v předvolebním boji, předseda Smeru Robert Fico chce například svolat mimořádnou schůzi. Fico o víkendu natočil video ve Veľkém Krtíši před halou, ve které prý bylo 700 uprchlíků. Využil to k útokům na vládu a prezidentku, tvrdil, že na Slovensku vznikají koncentrační tábory a mluvil o hrozící migrační katastrofě.

Premiér Ódor ubezpečil, že nejde o žádné trvalé tábory, snahou vlády je co nejplynulejší přechod uprchlíků přes slovenské území. Uznal, že přítomnost migrantů vzbuzuje obavy, ale nejsou hlášené žádné incidenty.

Fotografie migrantů ve Veľkém Krtíši využívá v předvolební kampani i Hlas Petra Pellegriniho. Kritizuje policii za údajnou nečinnost a na jižní hranici chce vyslat na pomoc i vojáky. S tím souhlasí také Richard Sulík ze Svobody a solidarity.

Šéfredaktor Šabata: Fico vede nechutnou, ale efektivní kampaň. Volby vyhraje, nejhůř bude druhý

Číst článek

Atmosféru ale obecně vyostřují hlavně extremističtější strany, jako je hnutí Republika, které varuje před ovládnutím Slovenska migranty, dále třeba Slovenská národní strana mluví o strachu místních obyvatel na jihu a mobilizuje voliče k urnám. Premiér na to reagoval slovy o tom, že někteří politici staví svou štvavou kampaň na neštěstí jiných lidí.

Některé strany se tak snaží zamíchat preferencemi před volbami. Odborníci ale čekají, že se i bez ohledu na téma migrace budou výrazně měnit.

V průzkumech už půl roku vede Ficův Smer, ohrožuje ho snad jen strana Progresivní Slovensko. O schopnosti složit koaliční vládu ale mohou rozhodovat i zisky menších subjektů, jako je Slovenská národní strana, Svoboda a solidarita nebo třeba OĽANO.

Po klidném létě teprve začíná žhavá fáze kampaně a poslední týdny před hlasováním na Slovensku obvykle přinesou nějaké velké překvapení.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme