Británie musela evakuovat emigranty z ‚plovoucího vězení‘ kvůli legionelle. Na lodi strávili jen tři dny

Britská vláda evakuovala migranty z velké plovoucí ubytovny Bibby Stockholm v přístavu ostrova Portland na jižním pobřeží, kam je ubytovala jen před několika dny. V zásobárně na vodu byla totiž zjištěna zdraví nebezpečná bakterie legionella, informoval v pátek server Sky News.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na loď se vejde přibližně 500 lidí. Přesunuti na ní mají být výhradně muži bez rodin

Plovoucí ubytovna Bibby Stockholm | Zdroj: Reuters

První migranti začali teprve v pondělí obývat třípatrovou plovoucí ubytovnu. V následujících týdnech se očekávali další příchozí.

‚Dostanou bezpečné ubytování a nic víc‘. Britská vláda začala stěhovat uprchlíky na loď, sklízí ale kritiku

Číst článek

Server uvedl, že bakterie byla nalezena v zásobárně na vodu a osoby na palubě byly evakuovány preventivně. Legionella způsobuje dvě onemocnění – legionářskou nemoc, která může skončit i smrtí, a pontiackou horečku podobnou chřipce.

Bakterie se obvykle vyskytuje a množí v teplovodních potrubích, bojlerech a klimatizacích.

„Jako preventivní opatření bylo všech 39 žadatelů o azyl, kteří tento týden dorazili na loď, vyloděno, zatímco probíhá další posuzování,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo vnitra, které se zabývá otázkami přistěhovalectví.

„U žádné osoby na palubě se neprojevily příznaky legionářské nemoci a žadatelům o azyl je poskytováno odpovídající poradenství a podpora,“ dodal úřad v prohlášení.

Levnější než hotel

Plovoucí ubytovna je součástí plánu vlády hledat levnější alternativy k hotelům, které byly migrantům dosud poskytovány jako dočasné ubytování do vyřízení jejich žádostí. Na lodi, kde mají být ubytováváni jen muži bez rodin ve věku 18 až 65 let, by měli strávit každý asi půl roku, maximálně devět měsíců.

New York posílá běžence do okolních obcí. Město White Plains si s tím dokáže poradit

Číst článek

Rozhodnutí přesunout část migrantů na vodu se setkalo i s vlnou kritiky. Odpůrci opatření často přirovnávali loď k „plovoucímu vězení“, mimo jiné kvůli jejímu vzhledu. Sestává se totiž z buněk připomínající betonové cely.

Jiní zase kritizují skutečnost, že se na takovou loď vejde jen 500 lidí, tedy zdaleka ne tolik migrantů, kolik je v současné době ubytováno v britských hotelech.

Britská vláda dříve uvedla, že chce omezit faktory lákající žadatele o azyl do Británie, kde jich v současnosti žije více než 50 000 po hotelích poté, co v člunech překonali Lamanšský průliv.

Kabinet konzervativního premiéra Rishiho Sunaka chce proti ilegální migraci bojovat i přísnějším postihováním firem a pronajímatelů, kteří takové migranty zaměstnávají a poskytují jim ubytování, například zvýšením pokut.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme