‚Dostanou bezpečné ubytování a nic víc‘. Britská vláda začala stěhovat uprchlíky na loď, sklízí ale kritiku

Velké Británie mění postup při ubytovávání nelegálních přistěhovalců. První žadatele o azyl začala stěhovat do obří plovoucí ubytovny. Zatím šlo často o nelegální migranty, kteří připluli na člunech přes Lamanšský průliv. Ti byli do té doby ubytováni v hotelech.

Od stálého zpravodaje Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přesun první skupiny lidí na loď je součást vládního plánu na zastavení migrace i signál britským voličům.

Britská banka zrušila účet političce hájící Brexit i její politické straně. Podle Sunaka je to nelegální

Číst článek

„Lidé správně očekávají, že ti, co u nás hledají útočiště, dostanou bezpečné a slušné ubytování. Ale nic víc. Nemůžeme přece utrácet peníze za čtyřhvězdičkové hotely pro migranty, když ty peníze můžeme využít jinde,“ vysvětlil britský ministr spravedlnosti Alex Chalk.

Britská vláda přesun migrantů na vodu plánovala už delší dobu. Loď Bibby Stockholm si pronajala před několika měsíci, ale k tomu, aby ji začala využívat, musela zjistit například to, jestli je skutečně vhodná. Objevily se například obavy, zda splňuje požární předpisy.

Nyní začalo stěhování na první loď, přičemž na ní mají být ubytováni výhradně muži bez rodin ve věku od 18 do 60 let. Samotný přesun začal v pondělí a měl by pokračovat během tohoto týdne. V tuto chvíli na tu loď bylo přesunuto nějakých 50 lidí, celková kapacita je 500 osob.

Kritika

Stěhování ale provází kritika. Jednak se snáší ze strany lidskoprávních organizací, kterým vadí, že podmínky na lodi se příliš neliší od vězení. Muži jsou totiž ubytováni v malých pokojících po dvou lidech.

Navíc se loď, která kotví už několik měsíců přístavu v Portlandu, opravdu věznici vzhledově podobá. Vypadá jako stavební buňky vyskládané do tří pater na pontonové lodi. Na rozdíl od vězení ale lidé budou moci loď opouštět.

Kritická je i opozice. Labouristé o lodi mluví jako o „plovoucím symbolu vládní politiky“. Opozici vadí především to, že opatření neřeší celý problém, protože už jenom v loňském roce připlulo na člunech do Británie zhruba 46 000 lidí. To se opakuje téměř každý rok a v současné době není vyřízeno tři čtvrtiny všech těch žádostí už od roku 2018.

Šéf britské rozvědky v Praze pronesl vzácný projev. Rusy vyzval ke spolupráci s MI6 a rýpnul si do Putina

Číst článek

Na loď se tedy z těchto všech lidí vejde jen 500 a další zůstávají v hotelech i nadále. To přijde daňové poplatníky v Británii na dvě miliardy liber každý rok, v přepočtu přibližně na 56 miliard korun.

Zastavení nelegální migrace je jednou z priorit vlády premiéra Rishiho Sunaka. Tomu se daří plnit především legislativní rámec věci. Během letošního jara a léta se mu totiž podařilo přijmout legislativu, která znemožňuje nelegálním uprchlíkům v Británii žádat o azyl, a to i v budoucnu.

Plánoval také přesun žadatelů o azyl do Rwandy, ale ten se zatím neuskutečnil, neboť se o něj vedou už více než rok dlouhé soudní spory. Naposledy odvolací soud v Londýně rozhodl, že jde o nezákonný postup.

Nyní se vedou debaty i o přesunutí nelegálních migrantů do britských zámořských území, což má potenciální uprchlíky zastrašit. I přesto ale počet migrantů mířících na britská území neklesá – spíše naopak.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme