Na Slovensku podle statistiků klesla nezaměstnanost a stoupla průměrná mzda

Míra nezaměstnanosti na Slovensku loni podle mezinárodně srovnatelné metodiky poprvé klesla pod hranici šesti procent. Dosáhla 5,8 procenta, předloni činila 6,1 procenta. Kromě toho loni průměrná měsíční mzda Slováků stoupla nejvíce od roku 2004, konkrétně o 9,7 procenta na v přepočtu 36 225 korun. V pondělí o tom informoval slovenský statistický úřad.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava

Mzdy na Slovensku dlouhodobě zaostávají za úrovní ve vyspělých zemích západní Evropy a také za Českem | Zdroj: TASR / Profimedia

Nezaměstnanost i počet lidí bez práce na Slovensku loni klesly druhým rokem v řadě. Srovnání s dřívějším obdobím není podle statistiků možné, a to kvůli změně metodiky vykazování nezaměstnanosti v roce 2021.

Na Slovensku, které má zhruba 5,4 milionu obyvatel, bylo loni bez práce téměř 162 tisíc lidí. Meziročně to představuje pokles počtu nezaměstnaných o pět procent. Většinu z nich tvořili lidé, kteří jsou bez práce alespoň jeden rok.

Fico pro voliče vytváří virtuální realitu, v Bruselu je ale ticho a smířlivý, shrnuje novinářka Balogová

Číst článek

V samotném posledním čtvrtletí loňska míra nezaměstnanosti na Slovensku činila 5,6 procenta.

Při regionálním srovnání nadále přetrvávají výraznější rozdíly v nezaměstnanosti. Zatímco v pěti krajích na západním, jižním a severním Slovensku se míra nezaměstnanosti loni pohybovala do čtyř procent, ve zbylých třech krajích na středním a východním Slovensku činila od 8,8 do 10,8 procenta.

Průměrná mzda stoupla

Výdělky v nominálním vyjádření se loni zvýšily ve všech 19 sledovaných odvětvích slovenské ekonomiky. Alespoň vyrovnat tempo inflace ovšem nedokázalo deset z nich.

Reálně se loni nejvíce snížily mzdy pracovníkům v sektoru umění, zábava a rekreace, a to o 3,6 procenta. Naopak nejrychleji po zohlednění inflace, a to o 3,2 procenta, vzrostly mzdy v odvětvích spojených s nemovitostmi, kam patří například realitní makléři či pronajímatelé.

V průmyslu, který je největším zaměstnavatelem na Slovensku, průměrná mzda loni stoupla o 10,1 procenta na 1 511 eur, tedy v přepočtu 38 280 korun. Reálně se ovšem o 0,4 procenta snížila.

Při regionálním srovnání průměrná mzda na Slovensku byla nad celostátním průměrem opět jen v Bratislavském kraji.

Mzdy na Slovensku dlouhodobě zaostávají za úrovní ve vyspělých zemích západní Evropy a také za Českem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme