Domy obklopené vodou. Slovinští hasiči zvažují, jak znovu utěsnit protrženou hráz na řece Mura

Napříč Slovinskem je registrovaných na 50 tisíc dobrovolných hasičů. Jejich význam se ukazuje i při povodních, které zdevastovaly rozsáhlá území a jsou označované za největší přírodní katastrofu v novodobé historii Slovinska. Díky práci dobrovolných hasičů se Pomurský region u maďarských hranic zatím obešel téměř bez pomoci armády. Jejich monitoring a rychlý zásah u protržené hráze v obci Dolnja Bistrica zachránil většinu domů.

Od zpravodaje z místa Dolnja Bistrica Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci a hasiči se nad šestimetrovou průrvou dohadují, jak nejlépe zesílit provizorní utěsnění. Aniž by těžkými stroji přetěžovali zbývající část hráze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Ladislava Nováka

Dobrovolný hasič Bojan říká, že silný proud odnese všechno, ideální by bylo navozit víc těžkých betonových kvádrů. Řešením je slovinskou armádou poskytnutá helikoptéra.

Z Dolnji Bistrici kvůli hrozící záplavě evakuovali téměř 500 lidí. Mezi nimi i Denise, který stojí před domem svých rodičů – vůbec nejpoškozenějším v celé vesnici. Dům stojí obklopený stojící vodou, písková bariéra selhala. Kolem plave naštípané dříví na podpal a části dětských skluzavek.

Sbírky na Slovinsko

Na pomoc Slovinsku vyhlásily už sbírky mezinárodní organizace Červený kříž a ADRA. Podle nich je v zasažených oblastech nedostatek pitné vody a hygienických potřeb, řadu lidí pak je třeba evakuovat. ADRA zase severně od Lublaně distribuuje vysoušeče a pomáhá s úklidem.

„Je to smutné a je to tragédie. Rodiče jsou zdrcení. Ale víte, mohlo to být horší. Mohli jsme přijít o život. Ten dům, to jsou jen věci. A ty si můžeme koupit nové. Nejsou pro nás důležité,“ vysvětluje mladý učitel literatury Denis.

Narovnání toku byla chyba

Vesnice podle něj tušila, co o víkendu může přijít. Dobrovolní hasiči byli dobře připravení a na hrázi drželi hlídku. Ve zlomový okamžik byl na místě i Denis.

„Když se hráz protrhla, stáli jsme s tátou přímo na ní. Kontrolovali jsme výšku hladiny. Jeden hasič opodál začal křičet, že hráz protéká. Viděli jsme malý proud, jako když pustíte vodu ze sprchy. Během pěti minut z toho byla fontána. Pak se hráz zachvěla, protrhla se a my utíkali domů a voda za námi. Bylo to fakt rychlé,“ popisuje událost, která zničila jeho vesnici.

Slovinské povodně si vyžádaly už šest životů. Hrozí sesuvy půdy, na místa přijíždí zahraniční pomoc

Číst článek

Denis má o vině jasno. Tam, kde dnes řeka Mura teče rovně a má na šířku 80 metrů, byly dřív divoké meandry. Zkroucený tok byl široký až 150 metrů. Pak ho ale v 60. letech narovnali. Byl to člověk, kdo znemožnil vodě přirozeně procházet krajinou i v době silných srážek.

Během vysvětlování se mezi místními šíří informace, že na místo dorazí i slovinská prezidentka Nataša Pircová Musarová. Informaci potvrzují i lidé v čele záchranných prací.

O několik hodin později se zdá, že někde selhala tichá pošta – dorazil prezident – prezident slovinského hasičského záchranného sboru. Práci místních dobrovolníků ocenil. Hráz se podařilo vyztužit. Dál ale panují obavy, aby se bariéra neprotrhla jinde. Vody je všude pořád příliš.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme