‚Sebevědomý muž, jenž bojoval za ještě neexistující zemi.‘ Nejvýznamnějším Slovákem zvolili Štefánika

Spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika zvolili Slováci nejvýznamnější osobností své země. Výsledky ankety Největší Slovák ve středu večer během finále soutěže zveřejnil veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden ze zakladatelů Československa, voják, letec a hvězdář Milan Rastislav Štefánik

Jeden ze zakladatelů Československa, voják, letec a hvězdář Milan Rastislav Štefánik | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na druhém místě z finálové desítky skončil v hlasování obrozenecký jazykovědec Ľudovít Štúr před třetím knězem Antonem Srholcem. Počty hlasů pro jednotlivé finalisty RTVS nezveřejnil.

„Nebyl (Štefánik) jen velkým Slovákem, ale i velkým Evropanem. Sebevědomý muž, který bojoval za zemi, která ještě neexistovala,“ řekl publicista Michal Havran, který ve vysílání obhajoval právě Štefánika.

Jozef Tiso byl po kritice vyřazen z ankety o největšího Slováka

Číst článek

Sté výročí tragické Štefánikovy smrti při letecké nehodě si Slovensko připomene o nadcházejícím víkendu.

Finálová desítka

Kromě Štefánika, Štúra a Srholce se do finálové desítky dostali také bývalý československý prezident Gustáv Husák, dále hlavní tvář takzvaného pražského jara v roce 1968 Alexander Dubček, kněz a předválečný politik Andrej Hlinka, cyklista Peter Sagan, slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj, zbojník Juraj Jánošík a Jozef Gabčík, jenž se v roce 1942 podílel na atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Gabčík nahradil zpěvačku Mariku Gombitovou, která na začátku letošního roku oznámila rozhodnutí přenechat své místo v anketě jiné osobnosti.

Během finálového večera v přímém přenosu obhajovaly finalisty ankety slovenské osobnosti a vyjadřovali se k nim i historici. Slovní přestřelku vyvolalo zejména hodnocení Gustáva Husáka, kterého v televizním vysílání hájil někdejší poslanec Komunistické strany Slovenska Samuel Zubo.

V podobné anketě v České republice v roce 2005 zvolili Češi nejvýznamnější osobností své historie „otce vlasti“ Karla IV. Hlasy během ankety získala i postava fiktivního génia Járy Cimrmana, která byla podle licenčních podmínek daných BBC ale z pořadu vyřazena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme