Západní sankce ruskou ekonomiku smrskly o 10 procent, hodnotí ekonom Kluge. Měla se ale zhroutit

Zatímco mnoho analytiků a pozorovatelů očekávalo, že se ruská ekonomika pod tíhou západních hospodářských sankcí a války na Ukrajině zhroutí, ve skutečnosti hospodářství největší země světa v minulém roce překvapivě odolávalo. Nezávislý ruský server Moscow Times si proto položil otázku, co se s ruskou ekonomikou v roce 2022 dělo doopravdy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Moskvě hromadně vybírají peníze z bankomatů

Lidé v Moskvě hromadně vybírají peníze z bankomatů | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ruská centrální banka ve svém prosincovém výhledu uvedla, že ruské HDP se za rok 2022 sníží pouze o 3 procenta. Pro srovnání, prezident Vladimir Putin předpovídal pokles ještě nižší, a to o 2,5.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

„Ruské hospodářství rok 2022 přežilo,“ zhodnotil situaci ekonom Janis Kluge z Německého institutu pro mezinárodní politiku a bezpečnost. Jak ale dodal, prozatím není zřejmé, jestli Rusko přežije také sankce, které platí nadále.

Ekonomové zároveň upozorňují, že za zdánlivě pozitivními statistikami na konci roku se skrývají indicie, které předznamenávají příchod horších časů. Ani údaje o ruském HDP nejsou tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát.

„Pokles ruské HDP o 3 procenta představuje kolosální recesi.“

Odborníci poukazují i na to, že hospodářské ztráty Ruska související s válkou na Ukrajině jsou podstatně vyšší, než naznačují statistiky. 

Například rusko-americký ekonom Oleg Itskhoki je toho názoru, že pokles HDP o 3 procenta představuje kolosální recesi. Zejména vzhledem k tomu, že po skončení pandemie covidu-19 se očekával růst všech světových ekonomik o 3 až 4 procenta.

Podle Klugeho se ještě před zahájením války na Ukrajině čekalo, že ruské hospodářství zvýší svůj výkon v období mezi únorem a prosincem loňského roku o 4 procenta. Namísto toho ale zaznamenalo pokles o 6 procent.

„Jak se ale Rusku podařilo zabránit ještě většímu propadu ekonomiky?“

„To znamená, že západní sankce ruskou ekonomiku v podstatě smrskly o 10 procent,“ hodnotí ekonom.

Odborníci se ale podle serveru Moscow Times neshodnou, jak se Rusku vzhledem k aktuálnímu dění podařilo zabránit ještě většímu propadu ekonomiky.

Řada předpovědí pádu ruského hospodářství se zakládala na předpokladu, že země bude čelit bankovní krizi, ale ta nepřišla. Ceny exportních položek, jako jsou plyn a ropa, naopak rostly, což ruskou ekonomiku povzbudilo.

Nicméně Západ se od dovozu ruských surovin snaží stále více odpoutávat. Od prosince tak platí embargo Evropské unie na dodávky ruské ropy po moři. Brusel navíc zavedl cenový strop na ropu. Kvůli těmto opatřením klesl vývoz komodity z Ruska o 22 procent, uvádí analytická společnost Kpler.

„Rusko vstupuje do nového roku bez finančního polštáře v podobě evropského trhu pro export plynu a s mnohem nižšími cenami ropy. To bude velký problém,“ myslí si ekonom Kluge.

„Rusko vstupuje do nového roku bez finančního polštáře v podobě části evropského trhu.“

„Také některé z ruských společností ztratí přístup k západním technologiím. Dá se to vnímat jako velmi pomalá eroze produktivity ruských firem,“ vysvětluje.

Server dál tvrdí, že se některým částem hospodářství dařilo až překvapivě dobře, jiným špatně. Jedním z nejhůře zasažených odvětví byl automobilový průmysl. Očekává se, že prodej aut v loňském roce meziročně poklesl o 60 procent.

Dařilo se naopak zemědělství, které očekává nejméně čtyřprocentní růst. „Ruský agrikulturní sektor byl v roce 2022 nejjasnějším bodem zahnívající ruské ekonomiky,“ prohlásil ekonom Andrej Sizov, ředitel zemědělské výzkumné společnosti SovEcon.

Ekonom ale ve vyjádření pro server Moscow Times zároveň varuje, že pokud se situace nezmění, budeme během tří až pěti let svědky stagnace a možná i poklesu zemědělské výroby v Rusku.

Jakub Rerich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme