Evropská komise zařadila jádro a zemní plyn mezi zelené zdroje. Vyhověla připomínkám Česka

Evropská komise ve středu schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie, na něž mají členské země Evropské unie zásadně odlišné názory. Komise v takzvané taxonomii vyšla vstříc zemím jako Francie, Polsko či Česko, které chtějí na jádro a plyn sázet při odstavování elektráren či tepláren využívajících uhlí nebo ropu.

Brusel (Aktualizováno: 12:57 2. 2. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový hořák (ilustrační foto)

Evropská komise by měla vyhovět českým připomínkám. Zařadí jádro a zemní plyn mezi zelené zdroje (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Konečná podoba taxonomie se proti původnímu návrhu z přelomu roku dočkala několika změn. Komise například odstranila dílčí termíny pro přechod k čistému plynu a ponechala jen konečný rok 2035, kdy budou muset zelenými investicemi podpořené podniky využívat pouze nízkoemisní plyny.

Úspěch pro jádro. Dosud se s ním nepočítalo, teď má 25 let, říká velvyslanec o plánu Evropské komise

Číst článek

U jádra se zásadní podmínky nezměnily, státy tedy budou muset mimo jiné mít hlubinná úložiště vyhořelého paliva od roku 2050.

Pravidla, jejichž cílem je přesvědčit soukromé investory k podpoře zmíněných zdrojů v příštích dvou desítkách let, kritizuje skupina dalších států.

Rakousko a Lucembursku kvůli zařazení jádra a zemního plynu mezi zelené zdroje hrozí žalobou. O návrhu ještě budou europoslanci a unijní země jednat.

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme