Protest novinářky Ovsjannikovové proti válce na Ukrajině. ‚Tady vám lžou,‘ objevilo se v ruské státní televizi

Marina Ovsjannikovová v pondělí protestovala proti válce na Ukrajině v živém vysílání ruské státní televize. V televizním studiu se objevila během hlavních zpráv s transparentem „no war“ (ne válce), jak ukazuje video zveřejněné na twitteru. Ženě hrozí tvrdý trest vzhledem k nově přijatému zákonu. Ten postihuje lidi, kteří se postaví proti oficiálnímu výkladu války Moskvy, až patnáctiletým odnětím svobody.

Moskva (Aktualizováno: 8:37 15. 3. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válku na Ukrajině rozpoutanou Ruskem v únoru, označuje Kreml jako „zvláštní vojenskou operaci“ s cílem „demilitarizovat a denacifikovat“ Ukrajinu. Stejný slovník používá i ruská státní televize, která pondělní incident prověřuje.

Ovsjannikovová se postavila během televizního vysílání za moderátorku zpravodajské relace s transparentem, na němž byl vedle anglického nápisu a ruské a ukrajinské vlajky také rusky psaný text: „Zastavte válku. Nevěřte propagandě. Tady vám lžou.“ Posledním věta na transparentu hlásala: „Russians against war“ – tedy „Rusové proti válce“.

Novinářka Ovsjannikovová, která pro nejsledovanější ruskou televizi První kanál pracovala, také natočila před protestem video zveřejněné na twitteru. V něm říká, že bohužel poslední roky pracovala v ruské státní televizi, za což se nyní velice stydí. Dodala, že její rodiče jsou Ukrajinec a Ruska, a že to, co se nyní děje na Ukrajině, je zločin. Zodpovědnost za agresi podle ní nese jediný člověk – ruský prezident Vladimir Putin.

Proti válce na Ukrajině se v Rusku o víkendu odvážily veřejně protestovat stovky lidí. Policie je pozatýkala.

Ruští poslanci začátkem března jednomyslně schválili zavedení trestní odpovědnosti s možností uložit až 15 let vězení za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě, za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k protiruským sankcím.

Dopad zákona ukazuje i to, že když o incidentu v televizi informoval web nezávislého listu Novaja Gazeta, musel konstatovat, že obsah protestního sdělení nemůže zveřejnit. Na fotografii, kterou přetiskl, je text na transparentu zamlžen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme