Největší část příjmů dávají za bydlení a potraviny lidé z chudších regionů, průměrně přes 50 procent

Karlovarský a Ústecký kraj a také východní a severní Morava a Slezsko. To jsou regiony, ve kterých lidem po zaplacení bydlení a potravin zůstane méně peněz než jinde v Česku. Vyplývá to z lednových dat projektu Život k nezaplacení, na kterém Radiožurnál spolupracuje se společností PAQ Research. Sociologové se na ekonomickou situaci pravidelně ptají asi 1600 domácností.

Život k nezaplacení Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlepšit ekonomickou situaci domácností ohrožených chudobou by podle Prokopa mohly i úpravy důchodů (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V chudších regionech dávají lidé na bydlení a potraviny více než polovinu příjmů. Konkrétně na severozápadě Čech je to 51 procent, o jeden procentní bod víc v Moravskoslezském kraji a na střední Moravě pak 53 procent. Celorepublikový průměr je přitom 48 procent příjmu, které domácnosti vydávají za bydlení a potraviny.

První dodavatel energií oznámil snížení cen pod vládní strop. Ostatní čekají na vhodné podmínky

Číst článek

Lidé v chudších regionech ale mají nižší příjmy. Nezbytné výdaje, třeba i kvůli vysokým cenám energií, jim podle socioložky Elišky Dvořákové ze společnosti PAQ Research vezmou víc peněz. „U seniorů je to především tím, že si nemůžou najít už ani další práci, u samoživitelek nebo rodin s dětmi jim ubírá zdražování cen potravin, už nemají kam sahat do svých úspor,“ vysvětluje.  

Na střední a severní Moravě i na severovýchodě Čech je také víc domácností pod hranicí příjmové chudoby a těch, které mají nízké příjmy a malé úspory. Třeba v Olomouckém a Zlínském kraji je to až 41 procent domácností.

Podle sociologa Daniela Prokopa ze společnosti PAQ Research by s problémem zdražování energií a cen bydlení mohlo pomoci například zavedení zvláštních stropů na elektřinu a plyn právě pro lidi s nejnižšími příjmy, nebo sociálního tarifu na energie. O tom už na jaře mluvila vláda Petra Fialy z ODS, nakonec ale zavedla plošná opatření pro všechny domácnosti.

Proč berou ženy v Česku o 16 procent méně než muži? Vyspělost ekonomiky není totéž co péče, říká expertka

Číst článek

Zlepšit ekonomickou situaci domácností ohrožených chudobou by podle Prokopa mohly i úpravy důchodů. „Udělat změnu valorizací a výpočtu důchodů, aby víc pomáhala těm menším důchodům a zároveň u těch chudších rodin s dětmi například zvednout slevu na první dítě, ale jenom pro lidi, kteří mají do průměrného příjmu,“ řekl pro Radiožurnál.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale s novými druhy pomoci pro chudší domácnosti zatím nepočítá.

„Počítáme především s maximálním využíváním příspěvku na bydlení, zvýšili jsme tady podporu rodičů samoživitelů a samoživitelek 1. ledna, to stejné se stalo při valorizaci důchodů. Že teď bychom něco úplně nově chystali dalšího, tak tu potřebu v tento okamžik takto úplně nevnímáme,“ popisuje ministr Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme