Farmáři jsou ohrožený druh – a lepší to nebude

Česká republika má víc než pět milionů pracujících. Z toho jich v zemědělství pracuje ani ne sto tisíc. Tedy jen kolem dvou procent z celkového počtu zaměstnaných lidí. Ještě před 25 lety jich bylo skoro dvakrát tolik.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farmáři vyrazili na protest

Farmáři vyrazili na protest | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

Obdobně je tomu ve srovnání s dřívějškem i v sousedním Rakousku, kde dnes tvoří počet zemědělců tři a půl procenta. V Polsku se naproti tomu zemědělstvím živí pořád ještě skoro 13 procent lidí, což je sice dvojnásobek unijního průměru, ale vzhledem k tamní tradici malých zemědělských usedlostí je to i v Polsku podstatně míň než dřív.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lída Rakušanová: Farmáři jsou ohrožený druh – a lepší to nebude

„Ohroženým druhem“ jsou tedy farmáři odjakživa, a i když se teď bouří proti agrární politice Bruselu právem už kvůli rozbujelé byrokracii nebo proto, že své výrobky musejí prodávat obchodním řetězcům pod cenou, v dlouhodobém výhledu by je nezachránilo ani to, kdyby Evropská unie vzala zpět Green Deal do posledního puntíku.

Změna klimatu je na obzoru, a ať už ji zapříčinil člověk, nebo příroda, jsou to farmáři, kteří její důsledky pociťují už teď. Jsou to především oni, kdo se musí vypořádat s dlouhotrvajícím suchem, s nebývale vysokými teplotami i s přívaly deště a povodněmi ze dne na den. A kdo musí počítat i s tím, že se kvůli rychlému tání polárních ledovců může zhroutit golfský proud a v Evropě bude rázem podnebí jako na severu Kanady.

Podpora resortu

Ano, farmáři mají pravdu, když se bojí o svou existenci. Jenže z úplně jiného důvodu než proto, že jim Brusel zakáže pesticidy.

Protestovat vyjelo na 3000 strojů, tvrdí Agrární komora. Traktory blokovaly hranici v Hodoníně

Číst článek

Není například vůbec vyloučeno, že se lidstvo časem obejde i bez nynějších obludných velkochovů, aniž by se muselo zříct svíčkové nebo vepřového s knedlíkem: maso se dneska už pěstuje v laboratořích z kmenových buněk a nákladné je to jen proto, že zatím pro něj kupodivu není odbyt.

Zemědělské organizace mají každopádně v úmyslu obšťastňovat svými koordinovanými protesty proti politice EU její obyvatele ještě řadu týdnů. A není vyloučeno, že s tím nepřestanou ani na jaře, kdy by traktory už měly být dávno na polích místo v ulicích.

Jejich protesty jsou totiž vítaným soustem pro politiky se sklonem k národoveckému populismu, kterým je Brusel z principu trnem v oku. V Římě se šéfka vlády Meloniová už ani netají tím, jak velice jí protesty italských farmářů přišly vhod.

Ostatně, jako „podporu současné politiky svého resortu“ vnímá protesty českých farmářů i ministr zemědělství Marek Výborný. Už nedodává, že bez souhlasu šéfů unijních vlád a jejich ministrů, sdružených v Radě EU, nespadne v Bruselu ani lístek ze stromu. Natož aby Evropská komise předložila jakýkoli plán bez jejich požehnání.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Lída Rakušanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme