Konec sporu o Slovanskou epopej. Výstavní prostor pro obrazy vybudují Muchův vnuk a Praha společně

Praha uzavře dohodu o ukončení soudního sporu o vlastnictví slavného cyklu obrazů Alfonse Muchy Slovanská epopej, který s městem vede malířův dědic John Mucha. Dohodu, na které se shodly obě strany, v pondělí schválili městští radní. Podle dvou schválených smluv Mucha stáhne žalobu a obě strany budou spolupracovat na vzniku centra, ve kterém bude umístěna epopej i rodinná sbírka malířových dědiců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předchozí vedení magistrátu se předběžně dohodlo na umístění epopeje v podzemních prostorech připravovaného obchodního centra Savarin nedaleko Václavského náměstí | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

O tom, v jakých prostorách bude, radní zatím nerozhodli, od loňska město jedná s firmou Crestyl o umístění v připravovaném projektu Savarin u Václavského náměstí. Nyní jsou plátna k vidění na zámku v Moravském Krumlově, zápůjčku do roku 2026 předloni odsouhlasili pražští zastupitelé.

První v pondělí schválená smlouva se týká ukončení soudního sporu, druhá pak budoucí spolupráce. Spor mezi městem a Johnem Muchou trvá roky. Malířův příbuzný ho nejprve prohrál, ale Nejvyšší soud věc následně vrátil na začátek a v roce 2020 Mucha u prvoinstančního soudu uspěl.

Po odvolání města měl případ příští týden znovu řešit Městský soud v Praze, podpisem v pondělí schválených smluv má celý spor skončit.

Patří Slovanská epopej Praze? Pospíšil chce situaci kolem cyklu obrazů vyřešit v následujících měsících

Číst článek

„Vzhledem k tomu, že stranám sporu se podařilo dohodnout na podmínkách další spolupráce, bude po uzavření dohody o narovnání žaloba vzata panem Johnem Muchou v celém rozsahu zpět, čímž bude předmětný soudní spor ukončen a pan John Mucha se i ve vztahu ke svým právním nástupcům zaváže, že nebude nadále vlastnictví hlavního města Prahy k epopeji jakkoliv napadat,“ stojí v dokumentu.

V pondělí schválená dohoda zároveň stanovuje, že v metropoli vznikne centrum díla Alfonse Muchy, kde bude kromě Slovanské epopeje i velká sbírka spravovaná Nadací Mucha. Vznik centra má být pro metropoli přínosný z hlediska turistického ruchu.

„Bavíme se o tom, jak nalákat do Prahy cizince, kteří chtějí za kulturou, a ne pouze za zábavou, tak toto je jedna z možností,“ uvedl minulý týden náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).

Sdílené zisky i ztráty

Předchozí vedení magistrátu se předběžně dohodlo s Muchou a firmou Crestyl o umístění epopeje v podzemních prostorech připravovaného obchodního centra Savarin nedaleko Václavského náměstí.

To zmiňuje i v pondělí schválená smlouva o další spolupráci, zároveň však ponechává prostor pro případné umístění na jiném místě. Pospíšil podle svého vyjádření z minulého týdne plánuje nějakou formou umožnit podat nabídky i dalším zájemcům.

Muchova vnučka žaluje Prahu kvůli Slovanské epopeji. Město pro dílo nemá důstojné místo, tvrdí

Číst článek

Město podle schváleného dokumentu předpokládá, že si centrum na svůj provoz vydělá. Pokud by tomu tak nebylo, náklady navíc si rozdělí napůl magistrát a Nadace Mucha. Stejně se bude postupovat v případě zisku.

Vzniknout má „byznys plán“ řešící ekonomickou stránku provozu a celý projekt má mít na starosti výkonný výbor, ve kterém zasednou dva zástupci města a dva členové za Nadaci Mucha.

Důstojný prostor?

Případné umístění epopeje v Savarinu kritizuje Spolek pro Slovanskou epopej v Praze, jehož spoluzakladatelkou je další malířova dědička Jarmila Mucha Plocková. Podzemní prostory v obchodním komplexu se podle spolku pro umístění děl nehodí, řešení by pro Prahu nebylo ekonomicky výhodné a město má vlastní vhodnější prostory, například rekonstruovaný Průmyslový palác.

Mucha Plocková opakovaně uvedla, že případné umístění pláten v Savarinu napadne u soudu. Pospíšil minulý týden uvedl, že Muchu Plockovou oslovil dopisem a pozval k jednání.

Významný cyklus Slovanská epopej tvoří dvacet velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval osmnáct let. Po dokončení dílo daroval Praze s podmínkou, že mu vybuduje důstojné výstavní prostory, termín však nestanovil. Právě nesplněním této podmínky argumentoval John Mucha u soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme