„Obraz Asteroid se z mé série Hybridních krajin vymyká tím, že tam není kresba. Je to pouze malba s velmi minimalistickým žlutým pozadím a potom tam je černý tvar,“ říká malířka Julie Kopová.
Nezapomenutelný hlas, odvaha, vášeň a radost na scéně – zároveň ale také život na ulici a tragické lásky. To všechno patří k legendární francouzské zpěvačce a šansoniérce Édith Piaf.
Čapek, Kupka, Toyen... Poznáte jejich obrazy? Anebo byste naletěli podvodníkům? Středočeský krajský soud znovu řeší kauzu údajných padělků se škodou v řádu desítek milionů.
Roky trvající soudy o cyklus obrazů Alfonse Muchy se uzavřely dohodou. Malířův dědic souhlasil se stažením žaloby a spoluprací na umístění uměleckého díla v Praze. Zasáhnout ještě může další příbuzná.
Co může mít móda společného s uměním? V kontextu 60. let minulého století to odkrývá nová výstava Fashion Paradox – Móda X Umění, která je aktuálně k vidění v pražském Museu Kampa.
„Klimabox přijde do našeho depozitáře, tam se dílo zabalí, tím se vyrovnávají teploty a jednotlivé vlhkosti. Prostředí pro dílo zůstává totožné v rámci balení a potom odvozu,“ říká ředitel galerie.
Na aukcích výtvarného umění utratili sběratelé v prvním pololetí letošního roku 766 milionů korun, o 16 procent méně než loni. Podle odborníků to ale propad trhu s uměním neznamená.
Portrét neznámé ženy stál na Klimtově stojanu v jeho ateliéru, když vídeňský malíř v roce 1918 ve věku 55 let nečekaně zemřel na mrtvici a následný zápal plic.
Konzervátoři z newyorského Guggenheimova muzea při restaurování obrazu s názvem Le Moulin de la Galette od Pabla Picassa zjistili, že malba měla původně vypadat jinak.
Josef Mánes – autor kalendářní desky Staroměstského orloje, ilustrací a portrétů. Co ale skrývá jeho dílo? To se snaží přiblížit nová výstava Národní galerie v Praze ve Valdštejnské jízdárně.
Výstava, na kterou si Centre Pompidou obraz z jihlavské Oblastní galerie Vysočiny zapůjčilo, bude věnována malířce Suzanne Valadon. Ta Hynaisovi pózovala a je vyobrazená i na zmíněném díle.
Dílo Oskara Kokoschky s názvem Žena a otrok mělo být nejdráže prodaným obrazem v Česku 21. století. Slibně vypadající prodej se ale rychle proměnil v neúspěch aukční síně.
Návrat obrazu Diana a Endymion od malíře z počátku 19. století Jérômea-Martina Langloise má severofrancouzskému městu pomoci stát se Evropským hlavním městem kultury.
O díla Toyen je tradičně velký zájem. Její obraz s názvem Samotáři z roku 1934 se letos v květnu na aukci prodal za 54 milionů korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky.
„Louisa měla těžký a tragický osud. Byla krásná a jsem si jistá, že i laskavá žena - tak jako moje babička. A my ji chceme vzdát úctu,“ říká pravnučka ženy z portrétu.
Na chybu přišla teprve letos německá historička umění. I přes její objev ale bude dílo s názvem New York City 1 dál vystavováno obráceně, aby nedošlo k jeho poškození, píše britský list The Guardian.
Ve středu si vyslechne rozsudek 14 lidí obžalovaných z atentátů z roku 2015. Tehdy teroristé v Paříži zabili 130 lidí. Francie se podobným atentátům snaží zabránit i vzděláváním dětí ve školách.
Se stejnou vyvolávací cenou jako Kubištovo dílo se v neděli vyvolával obraz malířky Toyen s názvem Samotáři z roku 1934, ten se prodal za 54 miliony korun včetně přirážky.
Obraz byl součástí sbírky sourozenců Thomase a Doris Ammannových, z níž bylo k dispozici celkem 36 kusů od význačných malířů minulého století. Výtěžek aukce putuje na charitativní účely.
Senoseč pod drobnohledem. V Lobkovickém paláci na Pražském Hradě teď můžete strávit u dotykové obrazovky a zkoumat tak do nejmenších detailů jeden z nejcennějších obrazů evropského umění 16. století.
Na obrazu je obličej krásné ženy napůl zahalený ve stínu. Jediné indicie, které velvyslanectví na začátku pátrání po jeho autorovi a původním majiteli mělo, byl podpis a věnování.
Výtvarníci vyzvali obyvatele Liberce, aby popsali, jak by si představovali kulturní město. O své nápady se s výtvarníky podělili přímo během malování. A oni je pak přenesli na plátno.