Paradox dějin: Mezi hrdiny druhé světové války se pohybovali také udavači. Skončili před lidovými soudy

Za druhé světové války udávali kolegy, známé nebo sousedy. Po osvobození se českoslovenští zrádci a kolaboranti dostali před mimořádné lidové soudy, které odsoudily asi 16 tisíc lidí, většinou za úmyslnou kolaboraci a udavačství. Trestu neunikl ani Karel Čurda jehož jméno se stalo synonymem zrady. Nezákonnost tohoto jednání byla na mezinárodní úrovni schválená v roce 1947. Československo to ale prosadilo už v Benešových dekretech v červnu 1945.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reinhard Heydrich a Karl Hermann Frank, září 1941

Reinhard Heydrich a Karl Hermann Frank, září 1941 | Foto: Deutsches Bundesarchiv, Creative Commons Attribution Share Alike 3.0 Germany

„Na tom stole byly oválné skleněné láhve a v tom byly uřezané hlavy výsadkářů. A měli jsme říct – poznáváš, nepoznáváš. A takhle nás obešli. My jsme říkali, že je neznáme. Tím to tam skončilo, tak nás naložili do autobusů a odvezli do Terezína,“ vyprávěl Alois Kubiš pro projekt Paměť národa o událostech ze srpna 1942.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o československých udavačích a kolaborantech

Jako vzdáleného příbuzného Jana Kubiše ho zadrželo gestapo a odvezlo do Petschkova paláce, aby identifikoval ty, kteří provedli úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Na stopu parašutistů dovedl nacisty už v červnu Karel Čurda, připomíná historik Vojtěch Kyncl z Historického ústavu Akademie věd: „Udal své kolegy z para výsadků. Udal spolupracovníky, což nemusel, ale on ještě překročil tu hranici, že vypovídal velmi obšírně. Takže hlavně byly nalezeny dvě velké větve spolupracovníků, a to v Plzni a v Pardubicích, kam tedy navedl gestapo.“

Na Čurdův čin vzpomínal před pár lety pro Radiožurnál Petr Míšek, který je příbuzným rodiny Čurdů z Nové Hlíny na Třeboňsku.

Operace Silver A pomohla při atentátu na Heydricha. Před 72 lety navázala kontakt s Londýnem

Číst článek

„Táta mi říkal: ‚Hele, v podstatě někdo říká, že zachránil vesnici, nezachránil vesnici.‘ Čurda byl podělanej, že byl v odboji a očekával, že když to někdo prozradí, spadne do toho taky,“ popisoval Míšek.

Po smrti parašutistů v kostele svatého Cyrila a Metoděje Karel Čurda aktivně spolupracoval s gestapem. Ke konci války ho už ale prakticky nevyužívalo. Propadl alkoholu a v květnu 1945 se sám přihlásil úřadům, dodává historik Vojtěch Kyncl.

„Že přežil Heydrichiádu jako parašutista a že patří do toho západního odboje. Nicméně to všechno bylo na začátku velkého vyšetřování, kdy se ukázalo, že to byl Karel Čurda, kdo tu informaci předal, o tom, že je parašutistou a že zná další výsadky,“ připomíná historik.

Osudy udavačů

Jak to bylo doopravdy: Byli agrárníci zrádci a kolaboranti?

Číst článek

Karel Čurda skončil na šibenici 29. dubna 1947. Krátce před ním byl popraven také Augustin Přeučil, který pracoval jako pilot stíhací perutě RAF a zároveň působil jako agent gestapa. V roce 1941 přistál s britským letounem v Belgii. Udal vesničany, kteří se domnívali, že má potíže, a chtěli mu pomoct. A zatímco on se vydal zpátky do Prahy, jeho letadlo skončilo v Berlíně.

„Máme fotografii, kdy letoun byl vystaven na velké výstavě v Berlíně, ale posléze válku nepřežil, protože byl zničen při bombardování. Augustin Přeučil dal informace gestapu o svých kamarádech, kteří s ním létali právě v RAF,“ říká Kyncl.

Proč Augustin Přeučil zradil, ale zůstává pro historiky záhadou. Podle Vojtěcha Kyncla chybí v jeho případě jakákoliv pochopitelná motivace, kterou by třeba mohl být strach o rodinu.

„A to nám právě ukazuje na tu barevnost, kterou my se snažíme dneska jako historici odhalit. A říct si, jaký ten život byl v reálu, jak to fungovalo. Že máme RAF a považujeme piloty za hrdiny, ale mezi nimi se nacházel jeden, dva, tři, kteří prostě zradili,“ poukazuje na paradoxy historik.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme