Benešovy dekrety

Benešovy dekrety v textech na iROZHLASU

|Petra Hosenseidlová, Martin Balucha |Historie

Před 70 lety vydal prezident Beneš dekret, který připravil Němce o majetek

Přesně před 70 lety podepsal prezident Edvard Beneš jeden z nejdiskutovanějších dokumentů československé historie. Šlo o dekret, na základě kterého přišli Němci, Maďaři a takzvaní zrádci o majetek. V následujícím roce jim stát zabavil asi 2,5 milionu hektarů zemědělské půdy. Většina Němců pak musela Československo opustit úplně. Právě tyto předpisy vyvolávají dodnes debaty a spory.

|Gabriela Hauptvogelová |Regiony

Na zámku Krásné Březno jsou vystavena umělecká díla Němců odsunutých z Ústí nad Labem

Umělecká díla zabavená po druhé světové válce Němcům jsou k vidění na zámku Krásné Březno. Výstava Skryté poklady ústeckých vil představuje artefakty, o které Němci přišli po válce na základě Benešových dekretů. Většinu děl uvidí lidé vůbec poprvé. Mezi nejstarší patří dva velké portréty chlapců z rodu Kolovratů ze začátku 17. století.

| ČTK |Zprávy ze světa

Sudetští Němci vypustili ze stanov snahu o vrácení majetku

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) vypustilo ze svých stanov formulaci, že bude usilovat o vrácení majetku zkonfiskovaného vysídlencům po druhé světové válce. V novém znění stanov, které spolek tento víkend přijal, se místo toho mluví o odsouzení nezákonných vyvlastňování kdekoli ve světě a o vytvoření spravedlivého uspořádání, v němž bude garantováno právo národů na sebeurčení.

Nový šéf německého Svazu vyhnanců chce hledat dialog se zeměmi střední Evropy

|Pavel Polák, kap |Zprávy ze světa

Hledat nový dialog se zeměmi střední Evropy si dává za cíl nový šéf německého Svazu vyhnanců Bernd Fabritius. Ve funkci vystřídal Eriku Steinbachovou, která svaz šestnáct let řídila a zejména v Polsku je známá řadou kontroverzních výroků. Podle Fabritiuse už nadešel čas mluvit o společné minulosti a křivdách bez předsudků. Bernd Fabritius se chystá do Polska a České republiky v první polovině příštího roku.