‚Konrad Henlein, květen 1934.‘ Muzeum vykoupilo vzácnou nahrávku, ze sběru ji zachránili náhodou

Skončila ve sběrných surovinách a zachránit se ji povedlo jen náhodou. Národní technické muzeum koupilo od soukromého sběratele tříminutovou nahrávku s popiskem „Konrad Henlein, květen 1934“. Přehrát ji pomohli zvukoví technici Českého rozhlasu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce Sudetoněmecké strany Konrad Henlein při projevu v pražské Lucerně, 4. února 1942

Vůdce Sudetoněmecké strany Konrad Henlein při projevu v pražské Lucerně, 4. února 1942 | Zdroj: ČTK

Spolu s rozhlasovým mistrem zvuku Miloslavem Turkem a kurátorem Národního technického muzea Janem Hosťákem posloucháme hlas vůdce sudetských Němců Konrada Henleina, který se po okupaci Československa v březnu 1939 stal říšským místodržícím v Sudetské župě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si hlas Konrada Henleina

„Myslím, že to hraje velice pěkně. To není nějaká obyčejná nahrávka. Bude to nahrané ve studiu a dali si na tom velice záležet,“ popisuje tříminutovou nahrávku mistr zvuku Turek.

„Díky tomu, že to je kovová matrice a není v tom lisování, to znamená lisovací směs, což je šelak spojený s břidlicí a podobně, tak to ani nešumí,“ vysvětluje Turek. 

Echo ze sběrny

Kovová matrice, na které je Henleinův projev, vznikla v roce 1934 pro gramofonovou firmu ESTA. Po znárodnění v roce 1948 byly ale všechny matrice z českých firem svezeny do nově vzniklých gramofonových závodů v Loděnici.

„V sedmdesátých letech tam někoho napadlo, že ty matrice už k ničemu nebudou. Takže se rozhodli, že část jich převezou a část jich dají do sběrných surovin,“ říká kurátor Národního technického muzea Jan Hosťák.

„Jeden soukromý sběratel dostal takzvaně echo ze sběrny, že tam někdo přivezl kamion matric a on měl to štěstí, že tam mohl přijít, mohl si vybrat a mohl je takzvaně vyplatit,“ dodává kurátor.

Před 80 lety vypálili nacisté Český Malín na Volyni a povraždili většinu jeho obyvatel včetně žen a dětí

Číst článek

Hosťákovi se nakonec po letech snažení podařilo matrici s Henleinovým projevem od sběratele odkoupit.

„Konrád Henlein natočil tuto nahrávku k prvnímu květnu 1934. To je velmi zajímavé, protože nacionální socialisté a v tuto dobu už i Henlein začali vytvářet celý ten kult národních svátků,“ vysvětluje historik Vojtěch Kyncl z Historického ústavu Akademie věd. A byť byl první květen tradičně spojován jako svátek dělníků spíše s komunistickou stranou, přijali ho za svůj i nacisté.

„Konrad Henlein zde už používá rétoriku Adolfa Hitlera. Není ještě tak agresivní, ovšem ten projev je cílen na československé Němce, kteří žili v pohraničí. A právě v roce 1934 a 1935 celkově vrcholí ta velká hospodářská krize v těchto oblastech,“ uzavírá Kyncl.

Nahrávku nyní Národní technické muzeum uloží do svého sbírkového fondu. Poslechnout si ji můžete v reportáži v úvodu článku.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme