Mont Blanc se zmenšil za dva roky o dva metry. Zeměměřičská expedice lezla na vrchol tři dny

Růst nebo se scvrknout můžou nejen lidé, ale i hory. Francouzští zeměměřiči ve čtvrtek zveřejnili aktuální výšku nejvyšší hory západní Evropy, která je 4805 metrů a 59 centimetrů.

Od stálého zpravodaje Chamonix Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mont Blanc

Mont Blanc | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

Měření se odehrává každé dva roky už více než dvacet let, to první se uskutečnilo v roce 2001 a poslední v roce 2021 a tehdy Mont Blanc měřil 4807 metrů a 81 centimetrů, což je zhruba o metr méně než v posledním měření a o tři metry méně než v roce 2010. Tehdy byla hora nejvyšší s 4810 metry, protože roste a smrskává se v cyklech. Letos je výška ještě o více než dva metry nižší.

Měření je komplikovaný proces. Letos lezla na Mont Blanc výprava asi dvaceti lidí složená ze zeměměřičů, horských vůdců i fotografů. Patronem expedice byl biatlonový šampion a olympijský vítěz Martin Fourcade. Svou cestu zahájili na úpatí hory ve městě Chamonix a na nejvyšší horu západní Evropy lezli tři dny.

Hora Fudži se topí v odpadcích, denně ji zdolávají tisíce turistů. Hrozí jí vyřazení ze seznamu UNESCO

Číst článek

Samotné měření už tak komplikované a zdlouhavé nebylo, trvalo asi hodinu. Ale vědci si museli pospíšit, protože nebylo zrovna ideální počasí. Při měření použili GPS navigaci a také dron, který udělal na 1300 snímků. Pak se se všemi těmito nasbíranými materiály vrátili dolů. 

„Výška Mont Blancu je letos 4805 metrů a 59 centimetrů. Je to o víc než dva metry méně než při předchozím měření,“ upřesnil francouzský zeměměřič Jean-de Garets. Znát aktuální výšku Mont Blancu je důležité pro další vědce kvůli zkoumání.

Mont Blanc bývá nejvyšší v létě, kdy tam nejsou tak silné větry, které by mohly srazit špičku hory.

Klimatologové se shodují, že v tak vysoké výšce, kde neustále mrzne a teplota se drží na minus 40 stupních Celsia, nemá klimatická změna velký vliv. Na druhou stranu připouštějí, že globální oteplování ovlivňuje okolní alpské ledovce.

Martin Balucha, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme