Ohrožený rak říční se vrací na Vysočinu, usadil se v obnoveném mokřadu V Krejdách u Žďáru nad Sázavou

Nedaleko Žďáru nad Sázavou se usadil ohrožený rak říční. Ochranáři ho v obnoveném mokřadu objevili docela náhodou. Ve dne raci vidět nejsou a to je podle ochranářů dobře, denní aktivita raků by totiž značila nákazu morem.

Žďár nad Sázavou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rak říční

Rak říční v obnoveném mokřadu na Vysočině překvapil ochránce přírody (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Raci říční se usadili v obnoveném mokřadu V Krejdách nedaleko Žďáru nad Sázavou. Zvlášť chráněný druh je v České republice kriticky ohrožený. Ochránci přírody výskyt raka říčního potvrdili letos při pravidelné kontrole obojživelníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lokalitu, kde se znovu usadili raci říční, prozkoumala Tereza Pešoutová

Pozemek u Žďáru Svaz ochránců přírody odkoupil v roce 2020, před dvěma lety na podzim ochranáři na místě vybudovali tůně a postupně celý mokřad. Předtím byla lokalita ve špatném stavu a zarostlá chrasticí rákosovou, teď je tamní flóra mnohem pestřejší.

Lokalita se proměnila v rámci projektu Voda pro českou krajinu. Proměna měla přilákat obojživelníky a hmyz. „Tady máme třeba krásné šídlo,“ ukazuje Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody. Letos v mokřadu pozorovali snůšku žab a objevili se tam i čolci.

„Nenapadlo nás, že by se tu objevili raci, našli jsme je náhodou,“ přiznává.

„Pod kořeny olší jsou dutiny a tam jsou zalezlí. Teď vidět nejsou, to je dobře, to by byl spíš průšvih, protože denní aktivita je jedním z příznaků račího moru,“ těší Moravce.

Ochranáři při kampani Místo pro přírodu odkoupili v celé České republice asi 200 hektarů půdy v 60 lokalitách. Na Vysočině jich je celkem pět.

Tereza Pešoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme