Britské ostrovy zažily nejteplejší červen v historii měření. Maximum se posunulo o 0,9 stupně

Letošní červen byl v Británii nejteplejším od roku 1884, kdy se začaly vést oficiální teplotní záznamy, oznámila v pondělí britská meteorologická služba Met Office. Dosavadní rekord průměrné měsíční teploty byl podle ní překonán o téměř jeden stupeň Celsia. Britští meteorologové uvádí, že pravděpodobnost rekordně vysokých teplot zvyšují klimatické změny poháněné činností lidstva.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé si užívají počasí na pláži v Seafordu, teplota o druhém červnovém víkendu v některých částech Spojeného království dosáhla na 30 °C

Lidé si užívají počasí na pláži v Seafordu, teplota o druhém červnovém víkendu v některých částech Spojeného království dosáhla na 30 °C | Foto: Carlos Jasso | Zdroj: Reuters

Teplotní průměr v uplynulém měsíci dosáhl 15,8 stupně Celsia. Dosavadním maximem byla hodnota 14,9 stupně zaznamenaná v letech 1940 a 1976. Rekordy padly v 72 z 97 oblastí, na které meteorologové Británii dělí, uvádí zpravodajská společnost BBC.

Zkroucené koleje, rozteklá ranvej, požáry v Londýně. V Británii zaznamenali nejvyšší teplotu v historii

Číst článek

„Je to oficiálně nejteplejší červen v záznamech pro Spojené království, co se týče průměrné teploty, jakož i průměrné maximální a minimální teploty,“ uvedl statistik Met Office Mark McCarthy. Agentura podotýká, že rekord se posunul o 0,9 stupně, zatímco dosavadní tři nejvyšší hodnoty dělila pouhá desetina stupně.

Letošním vývojem pokračuje trend nárůstu červnových teplot pozorovaný posledních přibližně 30 let. Extrémní teploty zažila Británie také loni v červenci, kdy byla při vlně veder v zemi poprvé zaznamenána teplota nad 40 stupni Celsia.

Met Office při vyhodnocování záznamů z letošního června zkoumala, jak se do vývoje promítají globální klimatické změny, a dospěla k závěru, že pravděpodobnost průměrné teploty nad hodnotou z let 1940 a 1976 se za posledních 80 let nejméně zdvojnásobila.

„Vedle přírodní proměnlivosti pravděpodobnost dosažení rekordně vysokých teplot posiluje celkové oteplení zemské atmosféry způsobené člověkem vyvolanou klimatickou změnou,“ uvedl expert Met Office na klimatické extrémy Paul Davies.

Oteplování podle Mezinárodní meteorologické organizace v Evropě postupuje rychleji, než je světový průměr, přičemž loni byla průměrná teplota na starém kontinentě přibližně o 2,3 stupně Celsia nad takzvaným předindustriálním průměrem z let 1850 až 1900. V první polovině letošního roku signály o dalším oteplování evidovali také ve Španělsku, které má za sebou nejteplejší jaro od začátku vedení záznamů v roce 1961.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme