KRNAP po šesti letech dokončil návštěvnické centrum v klášteře. Umělecky pojatý vstup budí emoce

Správa Krkonošského národního parku dokončila po šesti letech budování nového Návštěvnického centra. To fungujte také jako krkonošské muzeum. Vybudování a vybavení centra stálo 340 milionů korun. Stavbaři kompletně vyměnili veškerou technologii v přízemí a také v prvním patře budovy. S tím souvisela i celková výměna podlah, oprava omítek, statické zajištění některých částí objektu.

Vrchlabí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obří umělá skála poslouží jako vchod do nového návštěvnického centra a muzea Krkonoš ve Vrchlabí

Obří umělá skála poslouží jako vchod do nového návštěvnického centra a muzea Krkonoš ve Vrchlabí | Zdroj: Správa Krkonošského národního parku

Současně také stavbaři kompletně obnovili klášterní dvůr a přistavěli přístavek, který nyní slouží jako vstup do centra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Správa KRNAP otevírá v augustiniánském klášteře ve Vrchlabí nové Návštěvnické centrum

Návštěvníci se také konečně dočkali bezbariérového přístupu. Bylo nutné vyměnit i celou kanalizaci a zavést opatření, která budou pomáhat odvádět vysokou vlhkost ze sklepení kláštera.

Pracovníci narazili při stavbě hned na několik problémů. Kromě velké vlhkosti byl také nalezen radioaktivní prvek. Celkově nakonec bylo prací mnohem více, než se původně předpokládalo.

Kontroverzní vstup

Velmi emotivní reakce vyvolal ještě před otevřením nový vstup do kláštera, který připomíná skálu. Autorem je architekt Roman Koucký.

Na historickou budovu kláštera byla přistavěna moderní stavba připomínající skalní útvar. Podle architekta je přístavba koncipována jako složitý železobetonový monolitický skelet. Na jeho povrchu je betonová skořepina.

Stavěním populárních věžiček z kamenů narušujete přírodu, varují strážci českých národních parků

Číst článek

Oblíbené expozice Kámen a život a Člověk a hory vystřídala výstava zcela nová. Expozice na ploše 2500 metrů čtverečních dokumentuje příběh Krkonoš, zdejší přírody i lidí, kteří tu žili a dodnes žijí.

Celá expozice je tematicky propojena. Nechybí tu třeba voda v podobě meandrů Labe či vodopádů Úpy. Součástí jsou také modely pralesa, krkonošské arkto-alpinské tundry, dále historické mapy.

Zajímavostí také je, že vstupenka bude platit na dva dny, takže lidé mají možnost se do návštěvnického centra druhý den vrátit, aby si expozici ještě detailněji prohlédli. Centrum bude veřejnosti přístupné od začátku listopadu každý den kromě pondělí. 

Kateřina Kohoutová, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme