Antivirus: Za levné nákupy platíte i soukromím, pomůže extra e-mail nebo smazat aplikace

Kosmetika za pár desítek korun, vychytávky do domácnosti za koruny a oblečení za dvě stovky. Některá online tržiště lákají na ceny, kterým jiní prodejci nedovedou konkurovat. Jenže levé nákupy mají i řadu stinných stránek.

internet Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poštovní balíky standardizované velikosti, vlevo balíky jiných rozměrů

Balíky, ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na nákupy rychlé módy, kosmetiky či dalšího zboží lákají tržiště Temu, Shein, Sinsay nebo Allegro mimořádně nízkými cenami. Jenže ty jsou vykoupené jednak ne vždy vysokou kvalitou, jednak třeba problémy s doručením nebo zákaznickou podporou. A výroba často probíhá v podmínkách, které jsou pro pracovníky nebezpečné. Ti navíc pracují za velmi nízkou mzdu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bezpečně nakupovat na online tržištích? Lze vytvořit své nákupní alter ego, založit si novou emailovou schránku, kterou budeme používat jen pro nákupy na internetu, radí redaktoři pořadu Antivirus

A za levné nákupy zákaznicí platí zčásti i svým soukromím. Mobilní aplikace populárních tržišť totiž sbírají o svých zákaznících řadu informací a ty přenáší jednak na servery samotné společnosti, a jednak reklamním společnostem. Základní přehled nabízí automatická analýza aplikací Allegro, Sinsaynebo Shein.

Jak se chránit při nákupech online

Pokud se člověk k nákupu odhodlá, a zároveň chce chránit své soukromí, může si k nakupování vytvořit druhou identitu. Založí si e-mail určený jen na nákupy, koupí si předplacenou SIM kartu, kterou dá do starého telefonu, a místo na domácí adresu si zboží nechá poslat třeba do práce. Pokud se domluví s pracovníkem, který zásilky přijímá, může použít i smyšlené jméno.

Vyrobit falešné video je čím dál jednodušší, podvodníci tak okrádají zájemce o investice

Číst článek

Na to ale pozor, pokud si člověk nechává balík doručit domů: pokud skončí uložený na poště, tam nejspíš bude muset ukázat doklad totožnosti, a zásilku na cizí jméno mu nevydají.

K platbě je pak vhodné použít buďto jednorázovou virtuální kartu, která se po platbě zneplatní. Pokud takovou službu banka nenabízí, je možné si založit druhá platební účet s kartou, a tam si převádět vždy jen částku nutnou k zaplacení objednávky.

Jan Cibulka, Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme