Antivirus: Podvodníci číhají i na bazarech, vyhněte se domlouvání po telefonu

O Vánocích lidé nejen nakupují, ale i prodávají. Online bazary a aukční portály ale nabízí plno prostoru pro podvody. Účastní se jich i organizované zločinecké skupiny, škody jdou do milionů.

Antivirus internet Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podvodný telefonát

Podvodný telefonát, ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Kolo po dětech, starší kolečkové brusle, nebo třeba již nepoužívaný kočárek. Na online bazarech lidé prodávají celou plejádu zboží, na prodejce i kupce zde ale číhají i zločinci. Kromě obyčejných podvodníků, kteří si vezmou peníze a nepošlou zboží, jde i organizované kriminální skupiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke komunikaci používejte jen nástroje, které platforma nabízí, doporučuje redaktor Jan Cibulka. Na co si na bazarech dát pozor?

„Má to parametry klasického byznys modelu. Měli to vymyšlené do detailů,“ popsal jednu takovou pro iROZHLAS.cz šéf Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě Břetislav Brejcha.

Organizovaní pachatelé mají rozdělené role, někteří na bazarech tipují oběti, jiní je pak pod záminkou nákupu kontaktují a snaží se je nasměrovat na podvodnou stránku, skrze kterou se snaží získat údaje o platební kartě nebo internetovém bankovnictví podvedeného. Ty pak zneužijí ke krádeží peněz.

Podvod jako podnikání

V aktuálním případě policie rozbila gang složený z Čechů a Ukrajinců, kteří kvůli podvodům provozovali menší call centrum, ze kterého oběti hromadně kontaktovali.

Gang internetových podvodníků fungoval jako firma. Lidem už se peníze vrátily, říká šéf elitních policistů

Číst článek

I navzdory policejnímu úspěchu ale není pravděpodobné, že takové podvody ustanou, jelikož jde o výnosnou kriminalitu, od jednoho poškozeného zločinci vylákají desítky nebo i stovky tisíc.

Weby, které se na prodej použitého zboží zaměřují, se proto snaží bránit. Je ale nutné, aby jejich klienti pro komunikaci s potenciálním kupcem nebo prodejcem používali komunikační nástroje, které jim platforma nabízí. Ta díky tomu pak může podvodníky lépe odhalovat a blokovat.

Ti se naopak své oběti snaží přesvědčit, aby si s nimi psaly na WhatsAppu a dalších chatovacích aplikacích, nad kterými obchodní platformy kontrolu nemají.

S telefonem opatrně

Podobně to platí i u převodu peněz: pokud kupec peníze pošle mimo platební nástroje na aukčním webu, například převodem, nemůže ho aukční stránka chránit, například pozdržením platby do doby, než v pořádku dorazí zboží.

Při nákupu dárků pozor na podvodníky. Obchodní inspekce má seznam problémových obchodů

Číst článek

Údajné platební brány, tvářící se například jako stránky balíkového dopravce, mohou být ve skutečnosti podvodné a krást vyplněné informace o platební kartě nebo internetbankingu.

Proto je lepší u inzerátu raději nezveřejňovat svůj telefon a e-mail, případně odmítat cokoli řešit po telefonu nebo chatovacích aplikací.

V případě klasických bazarů, kde lidé jen vyvěšují inzeráty s kontaktem, taková ochrana chybí úplně. Tam je potom lepší trvat na osobním převzetí zboží a platbě na místě.

Jan Cibulka, Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme