Na Wikipedii je více článků o fotbale než o ženách. Změnit se to pokouší britská vědkyně

O rovnosti pohlaví se často mluví, možná se ale už o něco méně koná. Udělat něco více doporučuje britská vědkyně, která se rozhodla rozšířit biografické články o ženách na Wikipedii. K tvorbě článků teď vyzývá i další.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi vědci je v Česku 25 procent žen. Právě na dnešek připadá jejich mezinárodní den.

Na Wikipedii bylo míň biografických článků o ženách než o fotbale (Ilustrační foto) | Foto: Christoph Keil | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Archeoložka a kurátorka z Velké Británie Lucy Mooreová měla pocit, že na Wikipedii chybí články o ženách. Předminulý rok zjistila, že její dojem byl správný. Říkala si, že by se o nich na internetové encyklopedii mělo psát více. 

Jedna studie potvrdila, že je na Wikipedii méně životopisných příspěvků o ženách než článků o fotbale a fotbalistech. Trochu to zřejmě vysvětluje i genderový poměr u pravidelných přispěvatelů do anglickojazyčné Wikipedie. Celkem jich je asi 125 tisíc a ženy z toho tvoří jen pětinu.

Česko je v rovnosti žen a mužů mezi nejhoršími v Evropě. Rozdíly jsou v platech i péči o děti

Číst článek

Mooreová si tak předsevzala, že vytvoří článek o alespoň jedné významné ženě z každé země světa, a to včetně třeba autonomních regionů, jako je Hongkong nebo Tibet, nebo z necelosvětově uznávaných států, jako je Tchaj-wan.

Problém ale měla například s Vatikánem, kde nebylo jednoduché nějakou ženu najít. Nakonec ale našla a oslovila dvě.

Jedna z nich byla řádová sestra a druhá byla vůbec první žena – promotorka spravedlnosti u Vatikánského odvolacího soudu.

Ženy v červeném

Za Česko a Slovensko si vybrala dvě numismatičky, odbornice na mince, Slovenku Evu Kolníkovou a Češku Zdenku Nemeškalovou–Jiroudkovou. Ta zkoumala třeba benátské mince nalezené na Pražském hradě.

Za zmínku stojí určitě i článek o Sharbat Gulaové. Jde o dívku ze slavného fotoportrétu pojmenovaného Afghánská dívka z roku 1984, který se poprvé objevil na přebalu časopisu National Geographic.

Tomuhle říkáte rovnost? Islanďanky stávkují za stejné platy, jako mají muži, poprvé od roku 1975

Číst článek

Jestli se poměr článků o ženách a fotbalistech změnil, se neví. Archeoložka se ale podílela na zlomu, který anglickojazyčná Wikipedie za posledních 10 let zaznamenala. Celkem od roku 2019 napsala 532 článků o ženách, které teď tvoří 20 procent biografických textů.

Projekt, který Moorová založila, nese název Ženy v červeném, protože odkazy na neexistující články jsou na Wikipedii červené. Aktivně se do něj zapojilo něco přes 500 lidí, žen, ale i mužů. 

Tento týden prohlásila Mooreová svůj projekt za ukončený, k tvorbě článků o ženách ale vyzývá další.

Jakub Lucký, van Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme