Blokace dezinformačních webů by mohla skončit v závěru května, informoval CZ.NIC. Žádá o legislativu

Internetové sdružení CZ.NIC by mohlo na konci května přestat blokovat osm dezinformačních webů, jejichž domény znepřístupnilo 25. února v souvislosti s válkou na Ukrajině. Pominuly totiž důvody jejich pozastavení. Pro případné pokračování blokace bude požadovat příkaz soudu, policie nebo kompetentního orgánu státu. Sdružení to ve čtvrtek uvedlo v tiskové zprávě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedním ze zablokovaných webů je Protiproud.cz

Pro blokování konkrétních webů podle výkonného ředitele telekomunikační firmy WIA Filipa Maliny stále schází potřebná legislativa. | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hlavním cílem tohoto opatření v době zahájení agrese Ruské federace bylo omezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v online prostoru, které se snažily relativizovat, ospravedlňovat či schvalovat tuto agresi.

Záměrem sdružení bylo podle výkonného ředitele Ondřeje Filipa bránit ohrožení počítačové bezpečnosti, ke kterému šířením takových informací prostřednictvím elektronických prostředků docházelo.

Chybí legislativa

„Sdružení CZ.NIC již od začátku jasně deklarovalo, že se jedná o mimořádné a bezprecedentní opatření, které bude v souladu s pravidly registrace jmen domén každý měsíc přezkoumáváno,“ uvedl Filip.

Bořiči dezinformací. Dáváme lidem argumenty proti nesmyslům, vysvětlují autoři projektu Ověřovna

Číst článek

Smyslem bylo vytvoření časového prostoru pro reakci příslušných orgánů veřejné moci, nikoliv trvalá blokace pouze z rozhodnutí sdružení. Také proto sdružení hned na počátku vyzvalo vládu ČR k přijetí systémových opatření v oblasti prevence a zamezení šíření dezinformací v online prostředí,“ dodal výkoný ředitel sdružení CZ.NIC.

Pro blokování konkrétních webů podle výkonného ředitele telekomunikační firmy WIA Filipa Maliny stále schází potřebná legislativa. Nejednoznačná jsou v tuto chvíli i kritéria pro definování dezinformací.

Vláda se přitom podle něho už v lednu ve svém programovém prohlášení zavázala, že do konce letošního roku vznikne platforma pro efektivní postup proti dezinformacím a hybridním hrozbám.

Apel na vládu

„Apelujeme na systematický postup a tvorbu regulérní legislativy, která jasně určí odpovědnost za rozhodování o blokování jakýchkoliv zdrojů. Rozhodování o tom, které dezinformační weby budou vypnuty, operátorům jako komerčním subjektům nepřísluší a necítíme se k tomu kompetentní, vysvětlil Malina.

Respektujeme doporučení státních institucí, uvědomujeme si závažnost situace, ale aktivní by měl být určitě právě stát,“ dodal Malina.

Blokace dezinformačních webů pokračuje, zákon stále chybí. Provozovatelé hrozí žalobou

Číst článek

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve sněmovně řekl, že blokování dezinformačních webů není politickým rozhodnutím.

„Já rozhodně neúkoluji policii ani neúkoluji soudy. Takže to se netýká ministra vnitra jako takového. To prostě není politické rozhodnutí. Vláda nijak nebránila ani nezasahovala proti tomu, aby čistě lživé weby byly blokovány,“ řekl Rakušan Radiožurnálu.

„V tento moment těch instrumentů na to, jak tu situaci udržet nadále tímto způsobem příliš nemáme a je to finálně rozhodnutí CZ.NIC,“ dodal ministr vnitra.

S legislativou však ministerstvo počítá. „V současné době resort vnitra intenzivně pracuje na této konkrétní legislativě, aby mohla být předložena vládě k dalšímu rozhodnutí,“ řekl pro iDNES Jiří Korbel, mluvčí ministerstva vnitra.

CZ.NIC zablokoval weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. Na začátku března pak mobilní operátoři zablokovali stránky cz.sputniknews.com, Cz24.news, Nwoo.org, Slovanskenebe.com, Svobodnenoviny.eu a Zvedavec.org.

Daniela Tollingerová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme