V Česku chybí sirupy na horečku pro děti. Lékový úřad vyjednal mimořádnou dodávku 350 tisíc balení

Sehnat léky na tlumení horečky u dětí je čím dál náročnější. Lékárny se potýkají s nedostatkem kvůli přerušeným dodávkám sirupů na český trh. Ty by se podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv měly obnovit opět v lednu. Do té doby ústav dojednal mimořádnou dodávku léčiva, která má pokrýt tříměsíční spotřebu. „Dorazit by měla v následujících dnech nebo během příštího týdne,“ říká ředitelka ústavu Irena Storová.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:39 14. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě, vyšetření, pediatr, lékař (ilustrační foto)

Sehnat léky na tlumení horečky u dětí je čím dál náročnější (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Rodiče shánějí léky pro malé děti na zmírnění horečky, lékárny ale hlásí vyprodáno. „Nyní nemáme žádné sirupy na zvýšenou teplotu pro děti a na bolest. Je vyprodaný Nurofen, Ibalgin, Panadol i Paralen v sirupu,“ popisuje situaci v lékárně Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně její vedoucí Pavel Kurfürst.

V lékárnách chybí léky na bolest a horečku pro děti. ‚Během září budou,‘ říká ředitelka lékového ústavu

Číst článek

Obavy z nedostatku žádaných léků se teď snaží mírnit Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který monitoruje stav a dodávky léků v České republice.

Podle ředitelky ústavu Ireny Storové je sice pravda, že na straně výrobce došlo k přerušení dodávek Nurofenu pro děti, to ale nebude trvat až do března, jak média dříve avizovala. „Obnovování dodávek má začít už od ledna,“ upozorňuje na úvod.

Důvod výpadku musí ústav podle Storové zjišťovat pouze od takzvaného „držitele rozhodnutí o registraci“ daného léku. „Podle jejich sdělení jde o ten nejčastější důvod, tedy problém ve výrobě. Ale detailnější informace k dispozici nemáme,“ doplnila Storová.

V lékárnách už příští týden

Kvůli zvýšené nemocnosti se pak podle ní ústav rozhodl dojednat s výrobcem i mimořádnou dodávku 350 tisíc balení sirupů na tlumení horečky u dětí Nurofen, která by měla do Česka dorazit ve třech dodávkách po zhruba 115 tisících kusech už v následujících dnech.

V českých lékárnách chybí některé léky na předpis, většina se dá ale nahradit jinými přípravky

Číst článek

„Je to obvyklá dodávka, která pokrývá asi tři měsíce. Je tedy poměrně značná a doufáme, že se nám podaří saturovat trh a umožnit všem maminkám, které potřebují tento léčivý přípravek pro své děti, aby si ho koupily,“ vysvětlila Storová s tím, že situaci na trhu s léky monitoruje ústav u všech přípravků a snaží se dodávky dojednávat v případě potřeby i u dalších léčiv.

V lékárnách by se přesto léky z mimořádné dodávky měly podle Storové objevit už na konci tohoto týdne, kompletní zásobení by mělo proběhnout ještě před Vánocemi, tedy v příštím týdnu.

Přesto si lidé mohou jezdit už teď nakupovat léky i do zahraničí. „Vždycky se musí respektovat zákony dané země. U léků na předpis je třeba u svého lékaře avizovat, že si chce daný člověk vyzvednout své léky v zahraničí, aby mu lékař předepsal pro tuto situaci listinný recept,“ doplnila Storová.

Problém s nedostatky vybraných léků se týká podle Storové celé Evropy, v případě některých léčiv i celého světa. I proto bylo řešení výpadků zahrnuto do celoevropské farmaceutické strategie a snaží se ho řešit na evropské úrovni i Evropská komise.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba pracuje vláda i na vlastním systémovém řešení problému v podobě novely zákona o léčivech.

„Budeme mít lepší přehled o tom, jaké jsou stavy léků v lékárnách a u distributorů. Zároveň bude zákonná povinnost výrobce dodávat hrazená léčiva ještě dva měsíce po nahlášení výpadku. Chceme také do budoucna zlepšit komunikaci hlášení výpadků a nedostupnosti léčiv směrem k lékařům a lékárníkům, tak aby vždy byli schopni předepsat a vydat dostupné léčivo,“ vypočítává pro server iROZHLAS.cz Jakob.

Lavinový efekt

Nedostatek jednoho přípravku přitom může podle Storové ovlivnit i dostupnost dalších léků, protože se logicky nabízejí jako alternativy.

„Trh v rámci konkrétního léčiva má rozdělené poměry. Je léčivo, které může pokrývat 70 procent trhu a zbylých 30 si rozdělují další přípravky. Když tedy vypadne z dodávek lék, který má takový majoritní podíl na trhu, tak jiné přípravky nezvládají tu poptávku pokrýt. Držitelé plánují výrobu a distribuci s několikaměsíčním předstihem, takže vzniká určitý lavinový efekt. Aktuálně to pozorujeme právě u léčivých přípravků, které snižují horečku u dětí,“ popsala Storová s tím, že nedostupnost léků může být i lokální a v některých lékárnách může být lék ještě k dispozici.

Podobnou situaci jako v případě dětských sirupů na zmírnění horečky pozoroval ústav před nedávnem i u některých léků pro dospělé. Podle Storové se ale situace řeší předpisem jiných léčiv, které na trhu stále jsou. Pak by je měly opět doplnit dodávky majoritních léků. „Bude to pár týdnů trvat, během měsíce ledna a února by se to mělo ustálit,“ doplnila.

Podle Storové podporuje nedostatek léků i fakt, že je lidé skupují z obavy, že na ně nezbude. „Proto jsem apelovala, abychom byli jako občané mezi sebou solidární. Přesto k tomu dochází a chvíli trvá, než se trh zase srovná,“ vysvětlila s tím, že některé z léků lze nahradit přípravky vyrobenými přímo v lékárnách.

Ačkoliv ústav začíná pozorovat nedostatek i v této oblasti, velcí výrobci podle ní ještě stále zásoby surovin na výrobu léčiv mají a další už mají objednány.

Tomáš Pika, Veronika Žeravová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme