Který rodič má nárok na výchovné k důchodu? Letos se řešilo už skoro 500 sporů, většinou vyhrála matka

O to, kdo má nárok na 500 korun k důchodu navíc jako výchovné za péči o dítě, se letos v prvním pololetí přelo už téměř pět stovek párů. Od nového roku totiž tomu z rodičů, který o dítě pečoval více, náleží příplatek k důchodu za každé vychované dítě.

Praha (Aktualizováno: 23:32 10. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě, děti, rodina, rodiče (ilustrační foto)

„V 86 procentech případů bylo rozhodnuto, že osobou, která o dítě pečovala v největším rozsahu, byla matka dítěte,“ potvrzuje mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Když se děti narodily, pečovala o ně žena. Byla na mateřské a pak i rodičovské dovolené. A když odrostly, upravila si v práci úvazek,“ přibližuje jeden ze sporů o výchovné Kateřina Čočková, vedoucí pražské občanské poradny Společnou cestou.

Výchovné k důchodu je odstranění nespravedlnosti a nástroj sociálního smíru, věří Jelínková z KDU-ČSL

Číst článek

Jenže žena později z domácnosti odešla. „Postupně docházelo mezi manžely ke konfliktům a klientka postupně domácnost opustila. To bylo dětem zhruba 13 nebo 15 let, byly relativně velké a v okolí bydliště měly školu, kroužky a kamarády,“ popisuje Čočková.

Když žena odešla do důchodu a vznikl jí nárok na výchovné, požádala o něj. To stejné ale udělal i její exmanžel a žena se proto obrátila na občanskou poradnu.

„To hlavní bylo rozhodnutí soudu o tom, u koho budou děti v péči. V odůvodnění totiž zaznělo, kdy matka odcházela. A bylo zřejmé, že informace, které uvedl otec v žádosti o výchovné, nebyly úplně pravdivé. A že žena splnila podmínky pro výchovné,“ přibližuje Čočková, jak spor o výchovné pokračoval.

Jak spor dopadl, Čočková neví. „Málokdy nám dají klienti zpětnou vazbu, jak to dopadlo. Ale razíme heslo žádné zprávy, dobré zprávy,“ dodává vedoucí.

Většinu sporů vyhrály ženy

Nejspíš ale výchovné získala žena. Naznačují to výsledky dalších sporů, kterých za letošní první pololetí řešila, nebo ještě řeší Česká správa sociálního zabezpečení už 479.

Kolik stojí dítě? Vstupní náklady jsou 50 až 150 tisíc korun, měsíčně pak 5 až 9 tisíc, vypočítává poradce

Číst článek

„V 86 procentech případů bylo rozhodnuto, že osobou, která o dítě pečovala v největším rozsahu, byla matka dítěte,“ potvrzuje mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová.

Při rozhodování se zohledňuje například vliv péče o děti na kariéru rodiče. Hledá se ten, kdo byl na rodičovské dovolené, kdo zůstával doma s nemocným dítětem nebo kdo si kvůli péči zkrátil pracovní úvazek.

Sociální správa při tom vychází jak z dokumentů, které má sama k dispozici, tak třeba z rozsudků soudů a jiných dokladů, které mohou poskytnout sami rodiče. „Řízení vede místně příslušná správa sociálního zabezpečení. Posuzování se koná písemnou formou bez ústního jednání,“ dodává mluvčí Drmolová.

Přesné počty lidí, kteří od letošního ledna, kdy se výchovné zavedlo, o příplatek požádali, přesto sociální správa nemá. Odhaduje ale, že je to kolem 1,5 milionu seniorů, zejména žen.

Iva Vokurková, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme