Podle statistik je počet doktorů na obyvatelstvo v Česku vyšší než evropský průměr. I přesto chybí zdravotnická péče a doktoři slouží přesčasy za nízké platy. Změnu by měla přinést novela zákoníku.
24 hodin denně, sedm dní v týdnu pečují rodiče o děti, které mají těžké postižení nebo život ohrožující nemoc. Takoví rodiče bývají na pokraji sil. Ulevit by jim mohla odlehčovací péče.
„Ty mrcho jedna, já tě tady holka zlatá přivážu.” Skrytý mikrofon odhalil, jak se v jedné české LDN chovali k seniorce. Proč si neumíme vážit starších?
Ženy a dívky na celém světě podle průzkumů zastanou 76 procent veškeré domácí práce a péče. Oproti mužům tím stráví o tři hodiny denně více. A není to jenom praní, vaření či nákup.
Snímky z fotobanky, která je první svého druhu v Česku, jsou volně k využití. Zobrazují skutečné seniory a jejich příběhy. Ukazuje i podoby péče o seniory, která je náročná fyzicky i psychicky.
„Petra se dokáže vyjádřit nádherným úsměvem, nebo pláčem. Pláč znamená bolest, úsměv znamená, jsem spokojená a šťastná,“ říká zjevně unavená matka Miluše, která se právě vrátila z nemocnice.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už avizoval, že chce dál zlepšit vymahatelnost výživného na rodičích neplatičích. A pak by se náhradní výživné mohlo vyplácet bez časového omezení.
Kdy bude nová budovat hotova, zatím není jasné. Hodně bude záležet na spolupráci s městem a také na výši příspěvků dárců, bez nichž se hospic neobejde.
Při rozhodování o nároku se zohledňuje například vliv péče o děti na kariéru rodiče. Hledá se ten, kdo byl na rodičovské dovolené, kdo zůstával doma s nemocným dítětem nebo kdo si zkrátil úvazek.
„AZ-kvíz mě čím dál víc bolí, celý den mluvím a stojím, ale pořád se na soutěžící i štáb těším. Před několika lety mě začalo mrzet, že se nikam moc nevyvíjím, ale už jsem si na to zvykl,“ přiznává.
„Nejvíce řešíme zarůstající nehty, nehtová rovnátka, nehtové náhrady, různá protetika a korekční pomůcky a samozřejmě lidi edukujeme o správné péči o nohy,“ říká odborník.
Zaměstnavatelské svazy a ministerstvo chtějí prosadit, aby měly na daňovou úlevu nárok i domácnosti, kde jeden z manželů nepracuje kvůli péči o těžce nemocného člena rodiny.
„Umýt klienta, přenést ho z lůžka na vozík, někomu jsem podala oběd a připomněla, aby si vzal prášky,“ vyjmenovává pečovatelka, s čím obvykle klientům pomáhá.
Rodičům dětí s poruchami autistického spektra pomáhá takzvaný homesharing. Jde o metodu, kdy si hostitel bere dítě pravidelně do péče na předem domluvenou dobu.
„Od seniorů slýcháme omluvy: Já jsem už pomalý, děti už na to nemají nervy. Pak zjistíte, že žije o chlebu a vodě, zamykají ho doma, nedávají mu peníze,“ říká Lucie Kozlová z Bílého kruhu bezpečí.
„Řada veterinářů se na nás dodnes dívá trochu skrz prsty. Na agresi nebo depresi se nedá sáhnout jako na žlučníkové kameny,“ uznává zvířecí psycholog Alexander Skácel.
„Umístění dětí do zařízení ochranné výchovy je skutečně krajním řešením, k němuž nelze přistupovat toliko proto, že se rodiče nemohou dohodnout na předávání dítěte,“ shrnula mluvčí soudu Abbasi.
Prvních pět klientů se do nové budovy v Borohrádku nastěhuje se začátkem listopadu, postupně budou přibývat další. Ve třech pavilonech najde nový domov 24 seniorů, zejména s Alzheimerovou chorobou.
Jak vysoký by příspěvek pro pečující osobu měl být, ministerstvo neuvedlo. Novela by měla být účinná od poloviny příštího roku. Lidé, kteří se starají o své příbuzné totiž budou stále víc potřeba.
„Nedáváme žádnou váhu a prestiž pečovatelské profesi. O pečovatelích si myslíme, že buď to jsou andělé na zemi, nebo levná pracovní síla, která přebaluje lidi,“ kritizuje zakladatelka organizace MILA.
Zatímco 30 tisíc rodičů se 18 až 24 hodin denně stará o své děti, odlehčovacích služeb pro děti je registrovaných 70. Síť podobných služeb v Česku chybí.
Díky vyhlášce by nemocnice měly dostávat dost peněz na to, aby odměnily každého zdravotníka pečujícího o pacienty s covidem, tvrdí ministerstvo zdravotnictví.
Ředitel odboru sociálních služeb, sociální práce a sociálního bydlení ministerstva David Pospíšil však přiznává, že současná nabídka je kapacitně nedostačující.